Wirus wciąż atakuje - rekordowa liczba zachorowań na grypę w powiecie

poniedziałek, 12 marca 2018 r., 13:18
fot. archiwum

Sezon zachorowań na grypę i przeziębienia trwa. W ostatnich tygodniach odnotowano rekordową liczbę zachorowań, najwyższą w ciągu kilku ostatnich lat. Tylko w lutym w powiecie kartuskim odnotowano ponad 9.222 przypadków grypy i podejrzeń zachorowań na grypę lub ostre infekcje układu górnych dróg oddechowych. Sytuacja nie polepsza się. Tylko od 1 do 7 marca w powiecie odnotowano ponad 3.000 przypadków zachorowań.

Choć w powietrzu czuć już wiosnę, sezon na przeziębienia i grypę trwa w pełni. W tym roku liczba zachorowań jest wyjątkowo wysoka. Województwo pomorskie przoduje w ogólnopolskich czołówkach pod względem liczby zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Znajduje się na drugim miejscu tuż za województwem mazowieckim, jeśli chodzi o liczbę zachorowań, na pierwszym natomiast pod względem zapadalności.

Na Pomorzu od 1 do 7 marca zarejestrowano 35.452 ostrych infekcji układu oddechowego, w tym przypadki podejrzeń lub rozpoznań grypy i zachorowań grypopodobnych. Dla porównania, w tym samym tygodniu w 2017 r. zarejestrowano 26.311 przypadków, 2016 r. - 22.574, 2015 r. - 27.409 przypadków.

Rekordową liczbę przypadków w ostatnich tygodniach odnotowano również w powiecie kartuskim. W lutym, zgodnie z danymi Sanepidu, było aż 9.222 przypadków ostrych infekcji układu oddechowego, w tym przypadki podejrzeń lub rozpoznań grypy i zachorowań grypopodobnych. Dla porównania w styczniu było ich 5.776.

- Liczba zachorowań w lutym była również większa niż w analogicznym okresie w latach poprzednich. W lutym 2017 roku zachorowań było 7.383 natomiast w 2016 roku - 8.091 - informuje Krystyna Wereszczyńska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kartuzach.

Tylko od 1 do 7 marca w powiecie kartuskim liczba zachorowań wyniosła 3.052.Tydzień wcześniej odnotowano 2569 przypadków, dwa tygodnie wcześniej 1792. W lutym ani w styczniu liczba zachorowań nie przekroczyła 3000.

Grypą można zarazić się bardzo szybko - drogą kropelkową, gdy osoba chora mówi, kicha lub kaszle bądź poprzez kontakt bezpośredni. Choroba rozwija się w ciągu 18 do 72 godzin od momentu wniknięcia wirusa do organizmu, trwa, jeśli nie dojdzie do powikłań około 7 dni. Objawia się wysoką gorączką, bólami mięśni i głowy, złym samopoczuciem, pojawia się m.in. kaszel, ból gardła i duszność. Grypę można pomylić z przeziębieniem, które wywoływane jest wirusami powodującymi stany podgorączkowe (rzadko gorączkę), bóle głowy, katar, kichanie, kaszel, ból gardła oraz oczu.

- Jeśli zachorujemy najlepiej pozostać w domu. Dzięki temu nie tylko nie będziemy zarażać innych, ale też dbając o to, by w pełni się wyleczyć, uchronimy się przed poważnymi powikłaniami, jakie nieść z sobą może niedoleczona grypa - podkreśla Krystyna Wereszczyńska.

Grypy nie należy lekceważyć, gdyż może nieść z sobą poważne powikłania, prowadzące do zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Jest wyjątkowo niebezpieczna dla osób z przewlekłymi chorobami np. serca i płuc, a także dla cukrzyków, osób starszych, kobiet w ciąży lub małych dzieci. Dlatego też, gdy pojawią się pierwsze objawy, lepiej zrezygnować z pójścia do pracy, odwiedzić lekarza i kilka dni spędzić w łóżku.

Specjaliści twierdzą, że najlepszą ochroną przed zachorowaniem na grypę sezonową jest szczepienie. Pozwala uniknąć bardzo ciężkich, poważnych dla zdrowia powikłań po grypie. Szczepienie jest szczególnie polecane osobom dorosłym z grup ryzyka, które cierpią na choroby przewlekłe, ale też osobom w starszym wieku.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.