Przygotuj rower na wiosnę. Podpowiada ekspert Bike Atelier Kartuzy

wtorek, 13 marca 2018 r., 10:47
fot. nadesłane

Po kilku miesiącach "snu zimowego" naszego roweru, warto rozbudzić go na wiosnę. Rozbudzić, poprzez zadbanie o jego prawidłowy stan techniczny. Ekspert ze sklepu Bike Atelier w Kartuzach podpowiada na co należy zwrócić szczególną uwagę przy przygotowaniu naszych jednośladów do sezonu.

O tym ile pracy należy włożyć w doprowadzenie roweru do stanu używalności, decyduje to, w jakim był on stanie przed zimą i w jakich warunkach go przechowywaliśmy. Jeśli odłożyliśmy go wyczyszczonego, po serwisie, w ogrzewanym pomieszczeniu, to przygotowania do sezonu praktycznie ograniczą się jedynie do przetarcia kurzu z ramy i napompowania dętek. Jeśli jednak po ostatniej jesiennej przejażdżce, po prostu wstawiliśmy rower do zimnej i wilgotnej piwnicy, potrzebnych może być nieco więcej zabiegów.

- Powinniśmy zacząć od dokładnego umycia naszego jednośladu - wyjaśnia Jan Kuptz ze specjalistycznego sklepu rowerowego Bike Atelier w Kartuzach (ul. Węglowa 1) - Ramę najlepiej przeczyścić wilgotną szmatą, a elementy bardziej złożone, jak np. łańcuch i tryby, starą szczoteczką do zębów lub szmatą nawilżoną naftą. Oczyśćmy też sztycę podsiodłową oraz klocki hamulcowe, jednak bez użycia żadnych środków chemicznych. Na koniec napęd warto posmarować specjalnym olejem, a sztycę smarem.  

Hamulec bezpieczeństwa

W kolejnych krokach należy sprawdzić działanie hamulców. Jest to jeden z najważniejszych mechanizmów w rowerze, gdyż odpowiada za bezpieczeństwo. Konieczne jest zatem skontrolowanie, czy klocki hamulcowe są odpowiednio zainstalowane (przylegają równo wobec obręczy koła) i czy wycierają się równomiernie. Jeśli nie, to trzeba je wyregulować (własnoręcznie lub w serwisie).

- Jeśli w jakimkolwiek miejscu guma jest całkowicie wytarta należy klocki natychmiast wymienić. Ocieranie się stalowych części hamulca o obręcz szybko spowoduje jej poważne uszkodzenia - tłumaczy Marek Biniek.

Następnie sprawdźmy stan kół - czy nigdzie nie są pęknięte i czy nie są scentrowane (czy podczas kręcenia, koło nie kołysze się na boki). Obręcze z pęknięciami nadają się jedynie do natychmiastowej wymiany. Natomiast najlepiej z centrowaniem kół poradzą sobie profesjonalni mechanicy w sklepach rowerowych, gdyż potrzeba do tego specjalnego klucza i umiejętności. 

Przerzuć łańcuch
Oceń stan napędu poprzez uniesienie tylnego koła, zakręcenie korby ręką i kilkukrotną zmianę przerzutek. By ułatwić sobie zadanie można poprosić kogoś o pomoc przy trzymaniu roweru lub też postawić go na specjalnym stojaku.

- Zmiana biegów i przeskakiwanie łańcucha powinno być łatwe i płynne. Jeśli w czasie tego testu słyszymy jakieś dziwne dźwięki, łańcuch nie chce przeskoczyć na kolejną zębatkę lub przeskakuje dwie na raz, to sygnał, że łańcuch albo zębatki są już wyeksploatowane i konieczna jest ich wymiana. Jeśli ich stan jest dobry, a problemy z pracą przerzutek występują to trzeba oddać przerzutki do regulacji - wyjaśnia ekspert Bike Atelier.

Sprawdź czy pancerze nie są pęknięte i czy linki nie są uszkodzone lub  poszarpane. Jeśli coś z nimi jest nie tak, należy je wymienić.

Przegląd zakończmy sprawdzeniem stanu opon i napompowaniem dętek. - Obejrzyjmy dokładnie ogumienie, by stwierdzić, czy w żadnym miejscu nie jest przedziurawione lub przetarte. Zmniejszymy w ten sposób ryzyko złapania "gumy" w przyszłości. Upewnijmy się także, że zacisk koła jest odpowiednio zaciśnięty, by nic nas nie zaskoczyło w czasie jazdy - podsumowuje mechanik z Bike Atelier Kartuzy.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.