Już w niedzielę Dzień Jedności Kaszubów w Kosakowie

środa, 14 marca 2018 r., 10:09
fot. archiwum/MD-Z

W tym roku Kosakowo będzie gospodarzem obchodów Dnia Jedności Kaszubów. W niedzielę przybędą tam mieszkańcy regionu z różnych zakątków Pomorza i nie tylko. Uroczystościom tradycyjnie towarzyszyć będzie próba ustanowienia nowego rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonach. Organizatorzy zadbali jednak o to, by atrakcji było znacznie więcej.

Dzień Jedności Kaszubów to jedno z dwóch największych kaszubskich świąt. Upamiętnia pojawienie się pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX z dnia 19 marca 1238 roku. Księcia Szczecińskiego określono tam mianem "księcia Kaszub". Co roku gospodarzem imprezy jest inna miejscowość. Tym razem uroczystości odbędą się w nadmorskim Kosakowie.

Program uroczystości

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 9.45 mszą świętą w kościele p.w. św. Antoniego w Kosakowie. Po nabożeństwie, około godziny 11. nastąpi przemarsz z kościoła do Centrum Edukacyjno-Sportowego w Kosakowie. Tam na godzinę 12. przewidziano oficjalne rozpoczęcie Dnia Jedności Kaszubów. Obchodom towarzyszyć będą liczne kiermasze twórców ludowych, wystawy rękodzieła, stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, występy zespołów lokalnych. Na scenie wystąpi również zespół Fucus i Weronika Korthals.

Bicie rekordu Polski w jednoczesnej grze

Nieodłącznym elementem obchodów Dnia Jedności Kaszubów jest bicie rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonach. Od kilku lat uczestnicy systematycznie ustanawiają nowe rekordy. Przed dwoma laty w Bojanie jednocześnie zagrało 372 muzykantów, rok temu w Chmielnie z kolei było ich 351. Do pobicia jest więc rekord z 2016 roku. Bicie rekordu zaplanowano na godz. 15.30.

Turniej gry w Baśkę

Tradycyjnie obchodom Dnia Jedności Kaszubów towarzyszyć będzie turniej gry w Baśkę. Rozgrywki odbędą się w hali sportowej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mostach. Turniej rozegrany zostanie w godzinach od 11.30 do 15.

Jak dotrzeć?

Zarówno z Kartuz, jak i Kościerzyny istnieje możliwość skorzystania ze wspólnego wyjazdu autokarem.

W Kartuzach zgłoszenia na wyjazd przyjmuje Wydział Promocji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Miejskiego w Kartuzach, telefonicznie pod numerem 58 694 52 18 (osoba do kontaktu: Piotr Smoliński) lub za pośrednictwem e-maila: kultura@poczta.kartuzy.pl. Wyjazd jest planowany 18 marca (niedziela) o godz. 8.30 spod budynku UM w Kartuzach.

Wyjazd z Kościerzyny zaplanowano na godz. 7.40 z parkingu przy ul. Szopińskiego. Ilość miejsc ograniczona. Zainteresowanych prosi się o kontakt tel. 605 575 512 (Krzysztof Recław - Wydział Rozwoju i Promocji Urzędu Miasta w Kościerzynie) lub 515 314 596 (Sławomir Szkobel - Sekretarz Miasta).

Organizatorami Dnia Jedności Kaszubów 2018 jest lokalny oddz. Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Gmina Kosakowo, Kosakowskie Centrum Kultury, Dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej i Oddziałów Gimnazjalnych w Pogórzu, Dyrektor Zespołu Szkolno -Przedszkolnego w Mostach, Dyrektor PUK PEKO.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.