Żukowo. Kierowcy ciężarówek łamią zakaz i niszczą wiadukt. Mieszkańcy mówią "STOP"

środa, 14 marca 2018 r., 13:57
fot. AL

Mieszkańcy Żukowa codziennie są świadkami łamania prawa przez kierujących samochodami ciężarowymi, którzy notorycznie lekceważą ograniczenie tonażu na wiadukcie na ulicy Pod Elżbietowo w Żukowie. Interweniowali już u zarządcy wiaduktu i na Policji. Problem jednak zamiast zniknąć, przybiera na sile.

Z prośbą o interwencję zgłosili się do nas mieszkańcy Żukowa, którzy postanowili walczyć z kierowcami ciężarówek nieprzestrzegającymi ograniczenia tonażu ma wiadukcie na ulicy Pod Elżbietowo.

- Kierowcy tych pojazdów absolutnie nie respektują ograniczenia tonażu do 15 ton, które obowiązuje na wiadukcie. Codziennie przejeżdża tamtędy kilkanaście ciężarówek z załadunkiem, niszcząc wiadukt - podkreślają nasi Czytelnicy.

- O sytuacji poinformowaliśmy policję. Przyjechali. Kontrolowali. Niestety nic się nie zmieniło. Co gorsze, ostatnio przez wiadukt przejeżdża jeszcze więcej ciężarówek, które jadą w kierunku pobliskiej żwirowni - dodają.

Sprawę postanowiliśmy wyjaśnić w Zarządzie Dróg Powiatowych w Kartuzach, a więc zarządcy wiaduktu. Zapytaliśmy, czy wydawał on pozwolenia na przejazd przez wiadukt mimo ograniczenia tonażowego.

- Nie wydawaliśmy żadnych zgód na przejazd wiaduktem pojazdem o ciężarze powyżej 15 ton. Już kilkukrotnie otrzymywaliśmy zgłoszenia dotyczące nieprzestrzegania tegoż zakazu przez kierujących ciężarówkami. W takim przypadku informujemy o tym policję, by ta przeprowadziła kontrolę na tym odcinku - wyjaśnia Roman Okrój, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Kartuzach.

Oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach przyznaje, że do komendy wpłynęło zgłoszenie odnośnie łamania zakazu ograniczenia tonażu.

- Takie zgłoszenie otrzymaliśmy za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w poniedziałek, więc dopiero będzie one weryfikowane przez policjantów. Wcześniej również dotarły do nas takie informacje. 31 stycznia policjanci wydziału ruchu drogowego przeprowadzili kontrolę w tym rejonie. Co prawda, zatrzymali jednego kierującego samochodem ciężarowym, ale posiadał on zgodę na przejazd - podaje asp. Jarosława Krefta.

W Zarządzie Dróg Powiatowych w Kartuzach usłyszeliśmy z kolei, że jest to niemożliwe.

- Nie ma takiej możliwości, aby ktokolwiek posiadał zgodę na przejazd tym wiaduktem z tonażem powyżej 15 ton. Owszem wydaliśmy parę zezwoleń na przejazdy i przewozy tą drogą, ale od drogi wojewódzkiej nr 224 z wyłączeniem wiaduktu na tej drodze. Takie są zapisy w każdym naszym uzgodnieniu - podkreśla Roman Okrój.

We wtorek Zarząd Dróg Powiatowych zwrócił się do kartuskiej policji o przeprowadzenie kontroli przez funkcjonariuszy w związku z notorycznymi zgłoszeniami łamania zakazu.

- Wystosowaliśmy pismo do Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach z prośbą o sprawdzenie i ciągłe monitorowanie tego odcinka z uwagi na to, że ciągle pojawiają się zgłoszenia odnośnie łamania zakazu ograniczenia tonażu na tym wiadukcie - podsumowuje zastępca dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Kartuzach.

Do sprawy wrócimy.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.