Ekstremalna Droga Krzyżowa w Dziemianach już w piątek

czwartek, 15 marca 2018 r., 10:47
fot. archiwum

Ponad tysiąc osób zadeklarowało już swój udział w trzeciej edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Dziemianach. Jej uczestnicy w piątkową noc, w milczeniu i samotności pokonają jedną z trzech tras św. Rity liczącą 55 km, św. Franciszka o dystansie 41 km oraz 29km trasę św. Antoniego. Drogę krzyżową rozpocznie msza św. w kościele w Dziemianach o godzinie 20.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to indywidualna wędrówka połączona z duchowymi rozważaniami. Wyjątkowa forma duchowości połączona z wyzwaniami i ekstremalnym wysiłkiem. Wyprawa nocą w milczeniu, z wyjątkowymi rozważaniami, w zmiennych warunkach atmosferycznych. W tym roku, 16 marca, już po raz trzeci Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy również z Dziemian. Póki co swój udział zadeklarowało ponad 1.000 osób. Wędrówka rozpocznie się od wspólnej mszy św. w kościele pw. św. Antoniego, o godz. 20.

Droga krzyżowa ze św. Ritą, Franciszkiem z Asyżu lub Antonim

Uczestnicy dziemiańskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej mają do wyboru jedną z trzech tras.

Trasa św. Rity - 55 km

Trasa z Dziemian asfaltem poprowadzi nas przez Piechowice, następnie drogami polnymi i ścieżkami leśnymi do wsi Joniny, przez Wygodę do Płęs. Przez most na rzece Wdzie dojdziemy do Skoczkowa, następnie szosą osiągniemy Wdzydze Kiszewskie, a potem brzegiem Krzyża jezior Wdzydzkich min. przez Gołuń, Przytarnię do Kalwarii Wielewskiej, po jej przebyciu dochodzimy do kościoła św. Mikołaja, gdzie kończymy trasę. Trasa jest nie tylko długa, ale trudna i wymagająca, czeka na nas wiele mokradeł, błota, podwyższony stan strumyków i jezior.

Trasa jest urokliwa, sprzyjająca kontemplacji, z dala od zabudowań. Jest przeznaczona dla osób aktywnych fizycznie, ambitnych, zdrowych, przyzwyczajonych do wysiłku fizycznego. Należy pamiętać, że trasa pokonywana nocą jest bardziej męcząca niż w dzień i należy się do niej wcześniej przygotować fizycznie i psychicznie. Więcej szczegółów tutaj.

Trasa św. Franciszka z Asyżu - 41 km

Trasa z Dziemian prowadzi drogami i ścieżkami leśnymi, przy brzegach jezior do przepięknie położonej Kalwarii Wielewskiej, po jej przebyciu dochodzimy do kościoła św. Mikołaja, gdzie kończymy trasę. Uwaga!!! Po sierpniowej nawałnicy jest zakaz wstępu do lasu, prowadzone są prace usuwające szkody przy pomocy ciężkiego sprzętu, grzywna kosztuje 500 zł. Możemy poruszać się tylko po wyznaczonym szlaku EDK.

Trasa jest urokliwa, sprzyjająca kontemplacji, z dala od zabudowań. EDK przeznaczona jest dla osób aktywnych fizycznie, zdrowych, przyzwyczajonych do wysiłku fizycznego. Należy pamiętać, że trasa pokonywana nocą jest bardziej męcząca niż w dzień i należy się do niej wcześniej przygotować fizycznie i psychicznie. Więcej szczegółów tutaj.

Trasa św. Antoniego - 29 km

Trasa z kościoła w Dziemianach prowadzi przez zniszczone przez nawałnicę obszary leśne zwane lokalnie "piekłami". Następnie drogami leśnymi dojdziemy do Wysokiej Zaborskiej, dalej również obszarem ponawałnicowym między stawami leśnymi przez Główczewice dotrzemy do Orlika. Stąd drogami leśnymi i ścieżkami tuż przy jeziorach osiągniemy cel - przepięknie położoną Kalwarię Wielewską, po jej przebyciu dochodzimy do kościoła św. Mikołaja, gdzie kończymy trasę. Uwaga!!! Po sierpniowej nawałnicy obowiązuje zakaz wstępu do lasu, grzywna kosztuje 500 zł. Możemy poruszać się tylko po wyznaczonej trasie EDK.

Trasa wiedzie szlakami Zaborskiego i Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego do pięknie położonej Kalwarii Wielewskiej. Droga jest urokliwa, sprzyjająca kontemplacji, z dala od zabudowań. Trasa EDK przeznaczona jest dla osób aktywnych fizycznie, zdrowych, przyzwyczajonych do wysiłku fizycznego. Należy pamiętać, że trasa pokonywana nocą jest bardziej męcząca niż w dzień i należy się do niej wcześniej przygotować fizycznie i psychicznie. Więcej szczegółów tutaj.

Przygotowania

Wybierając się na trasę koniecznie należy pamiętać, by zabrać na drogę prowiant (jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą, wodę, przekąski wysokoenergetyczne: czekoladę, batony, chałwę). Najlepiej wszystko zapakować do jednego plecaka.

Uczestnicy EDK powinni ciepło się ubrać. Warto pamiętać o wygodnych i wodoodpornych butach, przystosowanych do długich wędrówek (w niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska). Strój powinien być nieprzemakalny, odpowiedni do kilkustopniowych zmian temperatur oraz niesprzyjających warunków pogodowych.

Organizatorzy apelują, by uczestnicy mieli przy sobie naładowany telefon komórkowy, latarkę (najlepiej czołową), podstawowe opatrunki oraz odblaski (najlepiej kamizelki odblaskowe).

Przed wyruszeniem w trasę, warto dokładnie prześledzić jej przebieg i zapoznać się z jej charakterem, a także sprawdzić lokalną prognozę pogody. Należy też poinformować bliskich o planowanym wyjściu i zabezpieczyć sobie możliwość transportu powrotnego w razie konieczności rezygnacji z dalszej drogi. Organizatorzy proszą, by pamiętać, że w EDK wpisane jest ryzyko i zgoda na nieprzewidywalne zdarzenia.

Więcej informacji można znaleźć na profilu wydarzenia na facebook'u lub na stronie edk.org.pl. T

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.