Rusza rozbudowa kanalizacji deszczowej w Sierakowicach - jest umowa z wykonawcą

piątek, 16 marca 2018 r., 18:34
fot. internet/UG Sierakowice

Mimo wyższej, niż zakładano oferty przetargowej, gminie Sierakowice udało się podpisać umowę na wykonanie kanalizacji deszczowej na terenie Sierakowic. To inwestycja, która ma zapobiec problemom z zalewaniem ulic i umożliwić dalsze prace przy rozbudowie Parku Ośmiu Błogosławieństw.

Gmina Sierakowice podpisała umowę na wykonanie robót budowlanych inwestycji pn. Rozbudowa i przebudowa systemu odbioru, odprowadzania i oczyszczania wód opadowych i roztopowych wraz z budową zbiorników retencyjnych w miejscowości Sierakowice. Do przetargu stanęła tylko jedna firma, która złożyła ofertę wyższą, niż zakładano.

- Zgłosił się do nas jeden wykonawca i tę ofertę musieliśmy przyjąć. Sytuacja na rynku robót budowlanych jest bardzo trudna i cieszyliśmy się, że propozycja wykonawcy była o jedyne 35.000 zł wyższa od zakładanej kwoty - tłumaczy Tomasz Maszke, kierownik referatu ds. Unii Europejskiej.

Inwestycję wykona Przedsiębiorstwo Wielobranżowe WOD-KAN-Grzenkowicz, Sp. z o.o. z Kartuz. Jej realizacja planowo zakończyć ma się w czerwcu 2019 r. Uporządkowanie kanalizacji deszczowej da zielone światło m.in. dalszym pracom związanym z zagospodarowaniem terenu przy Ołtarzu Papieskim.

- Dokładnie w miejscu, gdzie zamontowany zostanie kolektor kanalizacji deszczowej, później powstanie ścieżka rowerowa. To jeden z elementów dotyczących zagospodarowania terenu Parku Ośmiu Błogosławieństw - dodaje Tomasz Maszke.

Jednak przedsięwzięcie wpłynie przede wszystkim na poprawę bezpieczeństwa powodziowego w Sierakowicach. W ramach zadania powstanie ponad 2,2 km kanalizacji deszczowej. Inwestycja został podzielona na dwa etapy. Pierwszy obejmuje okolicę skrzyżowania ulicy Kościerskiej i Kartuskiej, w kierunku kościoła św. Marcina oraz w pobliżu Ołtarza Papieskiego, aż do ronda.

Drugi kolektor pomoże w odwodnieniu ulicy Piwnej. Od skrzyżowania ulic Dworcowej i Mirachowskiej będzie odwadniać cały teren w pobliżu przejazdu kolejowego i dworca. Kolektor będzie zbierał wodę wzdłuż torów aż do okolic gimnazjum. Na nieużytkach w pobliżu ulicy Legionów, gdzie znajduje się naturalne rozlewisko, wybudowane zostaną dwa zbiorniki retencyjne.

Inwestycja pochłonie 6.244.710,00 złotych. Gmina Sierakowice na jej realizację pozyskała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego, w wysokości 4.413.406,23 zł.

DS

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.