Jubileuszowa Kaszubska Droga Krzyżowa w Sianowie

piątek, 16 marca 2018 r., 19:08
fot. AL

Już po raz piętnasty w Sianowie odbyło się nabożeństwo drogi krzyżowej z kaszubską liturgią słowa. Wzięli w nim udział nie tylko wierni z sianowskiej parafii, ale także miłośnicy kaszubszczyzny i regionalni działacze z całego powiatu. Tegorocznej drodze krzyżowej przyświecało hasło bożego miłosierdzia oraz przebaczenie.

W piątkowe popołudnie wierni wzięli udział w Kaszubskiej Drodze Krzyżowej, która już od piętnastu lat odbywa się w Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie. Tradycyjnie rozważania pasyjne przeczytali kaszubscy lektorzy.

W tym roku byli to: Mariusz Szmidka (red. nacz. "Dziennik Bałtycki"), Elżbieta Kowalewska (prezes ZKP Kartuzy), Gracjan Fopke (Etnofilologia Kaszubska), Katarzyna Kankowska-Filipiak ("Òska"), Amelia Leszkowska (Katolicka Szkoła Podstawowa w Kartuzach), Jan Pryczkowski (prezes ZKP Sianowo), Karina Cierocka (red. nacz. "Głos Kaszub"), Piotr Małszycki (Kartuzy), Lech Kuchnowski (ZKP Gdańsk), Magdalena Kropidłowska (dziennikarka), Tomasz Belgrau (ZKP Sianowo), Elżbieta Pryczkowska (prezes ZKP Banino), Zygmunt Orzeł (ZKP Władysławowo), Małgorzata Śliwicka (ZKP Krokowa) oraz Kazimierz Kleina (senator RP).

Warto dodać, że co roku powstają nowe teksty rozważań ściśle związane z aktualnym czasem i duchowymi potrzebami współczesnego świata. Autorami rozmyślań jubileuszowej, piętnastej edycji Kaszubskiej Drogi Krzyżowej byli klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Gdańsku Oliwie.

Drogę krzyżową poprowadził ks. kan. Stanisław Bach z Gościcina, dziekan dekanatu Luzino.

- Sianowska Pani jest nam wszystkim znana i bliska. Przynajmniej od 50 lat przyjedżam tu na rowerze z Chwaszczyna. 40 lat temu uczestniczyłem tu we mszy prymicyjnej mojego kolegi z seminarium. Wiele razy przyjeżdzamy tu z młodzieżą i starszymi wiernymi. Od 15 lat co roku przed odpustem Matki Bożej Szkaplerznej przyjeżdżamy tu na rowerach. Dziś tak pięknie się złożyło, że mogę być tu z wami i iść razem z Jezusem Chrystusem i rozważać nad jego męką, cierpierniem, upadkami. To cierpienie nie zakończyło się jednak w grobie, ale zmartwychwstaniem - mówił ks. kanonik Stanisław Bach.

- Dzisiejsza droga krzyżowa ma szczególny wymiar. Chcemy mówić o miłosierdziu, o tym jak bardzo ważne jest ono w naszym życiu i o tym, czy chcemy się nawrócić. Te dwie sprawy są niezwykle istotne i powiązane ze sobą - kontynuował.

Oprawę muzyczną zapewniła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Kazimierza w Kartuzach pod kierunkiem Grażyny Recław.

Organizatorami XV Kaszubskiej Drogi Krzyżowej byli: Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Królowej Kaszub w Sianowie oraz odziały Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z Sianowa i Banina.

Po nabożeństwie odbyło się spotkanie, którego gościem był między innymi artysta Edmund Zieliński - autor świeżo wydanej książki "Drogi Krzyżowe Kaszub i Kociewia", w której znajduje się szczegółowy opis budowy stacji Drogi Krzyżowej w Sianowie.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.