Żukowo. Gminne nagrody Sucovia w rękach laureatów

piątek, 16 marca 2018 r., 20:43
fot. MD-Z

W piątkowy wieczór w Żukowie uhonorowano najaktywniejsze postaci ze świata kultury, sportu, edukacji, działalności społecznej i gospodarczej. Gminne nagrody Sucovia wręczono już po raz ósmy. W tym roku statuetkami burmistrz Wojciech Kankowski wyróżnił siedmioro laureatów.

Na galę, która w piątek odbyła się w restauracji Jagoda w Żukowie, prócz nominowanych do nagrody bohaterów wieczoru, przybyli przedstawiciele władz samorządowych i parlamentarnych, organizacji pozarządowych i instytucji działających na terenie gminy oraz przedsięsiębiorcy.

- Wręczenie nagród Sucovia jest wydarzeniem, gdzie chcemy się pokłonić przed tymi, którzy działają na rzecz gminy na różnych polach. Chcemy im podziękować za to, że swoją aktywnością, zaradnością potrafią się dzielić i zarażać innych - podkreślał burmistrz Wojciech Kankowski podczas gali.

W tegorocznej, ósmej edycji nagrody przyznano statuetki i nominacje w kategoriach: kultura, sport, działalność społeczna, edukacja i gospodarka, nagrodę honorową za mecenat oraz nagrodę burmistrza. Uhonorowanych wybrała komisja w składzie - Aleksandra Rogalewska, Alicja Pyszka, Andrzej Karczewski, Tyberiusz Treder, Albin Bychowski, Jan Żółtkowski i Józef Belgrau.

Kultura

W kategorii kultura wręczono trzy nominacje. Otrzymali je - Koło Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie, Edmund Szymikowski oraz Roberta Redlicki.

KGW w Chwaszczynie działa od 60 lat, zrzesza kilkadziesiąt pań. Wieloletnia działalność zaowocowała powstaniem w kole kilku sekcji m.in. haftu, zespołu wokalnego Kaszubki, grupy kabaretowej i grupy tanecznej Rosa. Wyjątkowo utalentowane panie promują gminę Żukowo i kulturę kaszubską, w kraju i zagranicą.

Robert Redlicki jest animatorem życia kulturalnego w gminie, prowadzi m.in. grupę teatralną Czeremuchy. Poprzez teatr aktywizuje młodzież. Był reżyserem i pomysłodawcą scenariusza do sztuki, zrealizowanej w ubiegłym roku w ramach projektu "Teatr bez barier", w której wystąpiła młodzież ponadgimnazjalna oraz podopieczni szkoły specjalnej w Żukowie.

Edmund Szymikowski to hafciarz i popularyzator żukowskiej szkoły haftu kaszubskiego. Jest animatorem kultury regionalnej i inicjatorem konkursu haftu kaszubskiego, który zyskał honorowy patronat prezydenta RP. Jest autorem licznych publikacji z zakresu haftu kaszubskiego, twórcą autorskiej teki haftu, inspirowanej szkołą żukowską wydanej w 2017 r. W ubiegłym roku promował haft w Norymberdze w Niemczech. E=W tym roku z inicjatywy pana Edmunda haft zostanie zaprezentowany w sejmie jako czołowe rękodzieło Pomorza.

Nagrodę w kategorii kultura odebrał Edmund Szymikowski.

- Haftem zaraziły mnie dwie żukowianki - Jadwiga i Zofia Ptach. Gdy po raz pierwszy znalazłem się w ich domu miałem dziesięć lat. One nauczyły mnie miłości do tego, co najpiękniejsze na Kaszubach - podkreślał laureat nagrody.

- Nigdy w życiu nie spodziewałem się, że to (uhonorowanie nagrodą przyp. red.) mnie tutaj w Żukowie spotka. Chyba oddaję choć po części hołd paniom Jadwidze i Zofii za wpojenie mi tej miłości do haftu - dodał odbierając statuetkę.

Sport

W kategorii "Sport" nie przyznano nominacji. Nagrodę otrzymała sekcja lekkoatletyki GKS Żukowo. Należąca do niej grupa żukowskich biegaczy przez miniony rok zajmowała czołowe miejsca w rywalizacji na szczeblach wojewódzkim i ogólnopolskim. Zawodnicy w ubiegłym roku
m.in. zdobyli pięć medali Mistrzostw Polski. Drużyna od lat zajmuje wysokie miejsce w czołówce polskich biegaczy i jest kuźnią młodych talentów sportowych. Nagrodę odebrał trener Krzysztof Król.

- Jest mi niezmiennie miło, że mogę odebrać tę nagrodę. Jest ona szczególna, bo w tym roku obchodzę swój mały jubileusz - dziesięciolecie pracy w GKS Żukowo. Chciałbym podziękować w imieniu zawodników, którzy jutro startują w kolejnym czempionacie. Drużyna seniorów startuje w Przełajowych Mistrzostwach Polski w Żaganiu. Mam nadzieję, że będziemy mogli pochwalić się kolejnymi sukcesami. Obiecuję, że przez kolejnych kilka lat nadal będziemy sławić Żukowo, nie tylko na arenach krajowych - podkreślał Krzysztof Król.

Inicjatywy społeczne

W tej kategorii nominacje otrzymali - projekt Szlachetna Paczka, ks. Krzysztof Sagan oraz Lidia Cendrowska.

Lidia Cendrowska to sołtys Sulmina. W swojej drugiej kadencji wykazała się m.in. dużą determinacją w walce o budowę drogi Otomin-Sulmin. Dzięki jej staraniom powstania nie tylko droga - Sulmin i Niestępowo połączono linią autobusową z Gdańskiem.

Ks. Krzysztof Sagan to proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żukowie, a wcześniej parafii w Leźnie. Podejmuje wiele inicjatyw społecznych i kulturalnych, aktywizując i integrując mieszkańców. Przykłady tych działań to m.in. Misterium Męki Pańskiej, Jarmark Bożonarodzeniowy, spotkania z młodzieżą. Przy parafii działają kółka zainteresowań i Caritas. Ks. Sagan aktywnie działa też na rzecz rewitalizacji historycznego centrum Żukowa, zwłaszcza kościoła mariackiego.

Szlachetna Paczka to ogólnopolski projekt, którego ideą jest mądre pomaganie rodzinom i osobom samotnym w potrzebie. W latach 2014-2017 wolontariuszom rejonu Kartuzy udało się dotrzeć do 189 rodzin w potrzebie, w tym do 50 z gminy Żukowo.

Sucovią nagrodzono Szlachetną Paczkę. Nagrodę odebrał lider rejonu Piotr Chistowski.

- Szlachetna Paczka to projekt, którym zajmuję się już cztery lata. Z taką gościnnością i sercem, z jakim wyszła do nas gmina Żukowo, nie spotkałem się nigdzie. Pomagał tutaj każdy - samorząd, GOPS, ośrodek kultury, szkoły. Dzięki temu, że pomagała gmina Żukowo i tylu wolontariuszy, mogliśmy dotrzeć do tak dużego grona - mówił Piotr Chistowski.

Edukacja

W tym roku w kategorii "Edukacja" nie przyznano nominacji. Nagrodę otrzymała Hanna Gruba. Nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 1 im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie, która pracuje tam od czterech lat. Uczy języka kaszubskiego. Opiekuje się samorządem uczniowskim, z jego członkami podejmuje różne działania na rzecz społeczności szkolnej. Od początku swojej pracy w Żukowie organizuje warsztaty haftu kaszubskiego, od dwóch lat z jej inicjatywy w szkole działa zespół wokalno-taneczny "Niezabótczi".

- Dziękuję za tę nagrodę. Szczerze mówiąc, nie spodziewałam się jej, ale jestem przeszczęśliwa, ponieważ lubię to, co robię i dalej chciałbym, by działo się tak, jak się dzieje do tej pory - podkreślała wyróżniona.

Gospodarka

W tej kategorii nominowano restaurację Mulk, Ecofarmę Kaszubską i zakład produkcyjny Alexander.

Restauracja Mulk słynie z troski o rozwój kultury kaszubskiej. W ubiegłym roku powiększyła się nową salę bankietową. W niej zorganizowano ubiegłoroczny Festiwal Filmów Kaszubskich oraz Kaszebszcze Karaoke.

Ecofarma Kaszubska funkcjonuje od 25 lat. Zajmuje się uprawą i sprzedażą produktów ekologicznych. Na jej terenie znajduje się przedszkole i żłobek. Uczęszczające tam dzieci od najmłodszych lat uczą się ekologii i zasad zdrowego żywienia. Za swoją działalność Ecofarmę nagrodzono m.in. medalem "Zasłużeni dla Rolnictwa".

Zakład produkcyjny Alexander jest rodzinną, polską firmą działającą od 1976 roku w Chwaszczynie. Zatrudnia 260 osób. Zajmuje się produkcją gier i zabawek edukacyjnych, które są eksportowane do 15 krajów. Przedsiębiorstwo cały czas się rozwija, udziela też pomocy rzeczowej dla żukowskich szkół, straży pożarnej i sportowcom.

Nagrodę otrzymał zakład produkcyjny Alexander.

Nagroda honorowa - mecenas

W tym roku statuetka honorowa za mecenat i działalność wspierającą rozwój gminy Żukowo oraz jej promocję powędrowała do Restauracji Mulk. Nagrodę przyznano za wspieranie zespołu dziecięco-folklorystycznego "Mulczi" z Miszewa oraz pomoc przy Festiwalu Filmów Kaszubskich i finałach WOŚP.

Nagroda Burmistrza

Nagrodą burmistrza w tym roku uhonorowano Małgorzatę Lewińską, nauczycielkę ze Szkoły Podstawowej w Baninie. To pedagog z wieloletnim doświadczeniem, który od jedenastu lat aktywnie wraz z dziećmi uczestniczy w zbiórce funduszy w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, angażując nie tylko uczniów, ale również absolwentów szkoły. Corocznie kwestuje z 60 wolontariuszami.

- Cieszę się, że mogę pomagać, że to, co robię sprawia innym przyjemność i że ktoś to dostrzegł. Dziękuję w imieniu swoich wolontariuszy i wszystkich, którzy razem ze mną działają - podkreślała uhonorowana.

Wieczór zakończył koncert Siergieja Kriuczkowa & Riverboat Ramblers.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.