Dzień Jedności Kaszubów w Kosakowie

niedziela, 18 marca 2018 r., 15:05
fot. AL

Kaszubi z najróżniejszych zakątków Pomorza przybyli w niedzielę do nadmorskiego Kosakowa, by wspólnie świętować Dzień Jedności. To wydarzenie upamiętniać ma pierwszą wzmiankę o Kaszubach zapisaną w bulli papieża Grzegorza IX. Obchodom tradycyjnie towarzyszyła próba bicia rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonie.

Dzień Jedności Kaszubów to jedno z najważniejszych wydarzeń dla mieszkańców tego regionu. Jest obchodzony na pamiątkę pojawienia się pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX z dnia 19 marca 1238 roku. Księcia Szczecińskiego określono tam mianem "księcia Kaszub". Co roku gospodarzem imprezy jest inna miejscowość. Tegoroczną edycję zorganizowano w Kosakowie.

Obchody rozpoczęto mszą św. z kaszubską liturgią słowa w miejscowym kościele. Po niej barwny korowód na czele z orkiestrą dętą pocztami sztandarowymi przemaszerował ulicami Kosakowa do tamtejszego Centrum Edukacyjno-Sportowego. W kolorowym tłumie dostrzec można było reprezentacje wszystkich zakątków Kaszub. Przybyły m.in. z Kartuz, Wiela, Karsina, Kolbud, Konarzyn, Szemudu, Pucka, czy Gdyni.

- Dzień Jedności Kaszubów to wydarzenie dla naszej społeczności, które nawiązuje do historii sięgającej aż XIII wieku, kiedy papież Grzegorz IX napisał bullę, w której pojawia się nazwa Kaszuby. W tym roku obchody są wyjatkowe, bo przypadają w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości - podkreślał prof. Edmund Wittbrodt, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Głos zabrali także gospodarze uroczystości.

- Świętujemy nasze bogate dziedzictwo w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, święto również tych, którzy od pokoleń je współtworzyli. To dzięki podejmowanym przez nich działaniom regionalnym, czujemy się wszyscy zakorzenieni w naszej wspólnej przeszłości i z większą determinacją budujemy nasze małe ojczyzny. Gmina Kosakowo śiadoma wspólnego dziedzictwa z tym większą radością podjęła się zorganizowania tegorocznych obchodów Dnia Jedności Kaszubów - mówił Marcin Kopitzki, przewodniczący Rady Gminy Kosakowo.

Podczas Dnia Jedności Kaszubów w Kosakowie przygotowano całe mnóstwo atrakcji - uczestnicy obchodów podziwiać mogli m.in. ekspozycję akordeonów z kolekcji Pawła Nowaka, liczne występy kaszubskich zespołów, jak również zaopatrzyć się w rękodzieło na stoiskach twórców ludowych.

Obchodom Dnia Jedności Kaszubów tradycyjnie towarzyszyło wspólne bicie rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach. Pod batutą Pawła Nowaka zagrało łącznie 276 akordeonistów. Tym samym nie udało się ustanowić nowego rekordu. Ten padł w 2016 roku w Bojanie, kiedy to zagrało tam 372 akordeonistów, przed rokiem w Chmielnie zebrało się ich 351.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.