Przodkowo. Tydzień Kaszubski poszerzył wiedzę przedszkolaków o naszym regionie

niedziela, 18 marca 2018 r., 15:13
fot. nadesłane

Tydzień Kaszubski w Przedszkolu Samorządowym w Przodkowie ma już wieloletnią tradycję. W tym roku od bywał się on od poniedziałku do piątku. Dzięki tej imprezie milusińscy mają okazję zapoznać się z kulturą i historią Kaszub. Dzieci obejrzały wystawę ceramiki kaszubskiej, zapoznały się z historią, symbolami i tradycjami naszego regionu. Czytano im kaszubskie bajki. Zobaczyli też jak wyglądają kaszubskie instrumenty.

Tydzień Kaszubski został rozpoczęty prezentacją multimedialną pt. "Nasz region - Kaszuby".

Dzieci ze swoimi wychowawczyniami odwiedziły wystawę ceramiki kaszubskiej w Gminnej Bibliotece Publicznej.

Tydzień Kaszubski był poprzedzony warsztatami plastycznymi z Bożeną Kupper - Krzyżanowską, podczas których przedszkolaki malowały wzory kaszubskie na gęsich jajkach.

W kolejnych dniach do przedszkola zaproszono Zofię Rzeszewicz, prezeskę oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Przodkowie, która przedstawiła historię, symbole i tradycje Kaszub. Wspólnie z dziećmi zostały odśpiewane kaszubskie nuty.

Przedszkolaki miały też okazję zapoznać się z teatrem rzeźby autorstwa Ireny Brzeskiej, która przedstawiła kaszubską legendę pt. "Zakochani w Chmielnie". Rzeźbiarka zaprezentowała etapy rzeźbienia w drewnie i dzieci miały okazje pobawić się figurkami i marionetkami.

Zaprzyjaźniona z przedszkolem dyrektorka Publicznej Biblioteki Danuta Rzepka przeczytała bajki w języku kaszubskim.

Także dzieci ze Szkoły Podstawowej w Przodkowie pod kierunkiem dyrektora Jerzego Soliwody zaprezentowały tańce i piosenki w języku kaszubskim. Przedszkolaki miało okazję zobaczyć kaszubskie instrumenty takie jak: burczybas czy diabelskie skrzypce.

Zakończeniem Tygodnia Kaszubskiego był wewnątrzprzedszkolny konkurs Rodnô Mowë, podczas którego przedszkolaki zaprezentowały wiersze po kaszubsku. Zwycięzcy biorą udział w eliminacjach gminnych.

- Po raz kolejny w naszym przedszkolu obchodziliśmy Tydzień Kaszubski. Nasi wychowankowie zapoznali się z historią i kulturą Kaszub. Dzieci bardzo chętnie rysowały wzory kaszubskie, poznały symbolikę kolorów. W każdej sali przedszkolnej na stałe wyeksponowany jest kącik kaszubski. Dzieci na co dzień mają możliwość obcowania z naszą kaszubską kulturą. Co roku staramy się dzieciom dostarczyć ciekawych atrakcji. Zapraszamy ciekawych gości. Chciałabym podziękować wszystkim rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie Tygodnia Kaszubskiego. Przygotowali dzieci do konkursu recytatorskiego przy pomocy nauczycielek oraz przebrali dzieci w piękne stroje kaszubskie - powiedziała Maria Baranowska, dyrektorka Przedszkola Samorządowego w Przodkowie

- Dziękuję również wszystkim pracownikom przedszkola za zaangażowanie się w uatrakcyjnienie Tygodnia Kaszubskiego - dodała nasza rozmówczyni.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.