Pięknie zdobionymi pisankami uczcili 95-lecie Kartuz - konkurs Muzeum Kaszubskiego

czwartek, 22 marca 2018 r., 14:50
fot. MD-Z

Malowane, wyklejane papierem, materiałami, cekinami, perłami, z gipsu, siana, papieru -tak wykonano niektóre z pisanek, zgłoszonych na konkurs zorganizowany przez Muzeum Kaszubskie w Kartuzach. Nadesłano na niego aż 170 prac. Wiele z nich to małe dzieła sztuki. Najładniejsze nagrodzono podczas czwartkowego podsumowania konkursu w muzeum.

Konkurs adresowany był do dzieci i młodzieży z klas IV-VII oraz gimnazjalistów, a także do osób dorosłych. Jego celem było zachęcenie dzieci, młodzieży oraz dorosłych do upowszechniania tradycji zdobienia jajek oraz do tworzenia własnych pomysłów na zdobienie pisanek i kultywowanie oraz promocję tradycji wielkanocnych.

Organizatorami konkursu byli Muzeum Kaszubskie im. F. Tredera wraz z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego im. F. Brzezińskiego w Kartuzach.

- Poprzez konkurs chcieliśmy uświetnić obchody 95-lecia Kartuz, ale też wypromować miasto, bo bardzo dużo prac zostało nadesłanych spoza powiatu. Otrzymaliśmy zgłoszenia z Gdańska i Gdyni. Na pisankach pojawiło się wiele akcentów kaszubskich i nawiązujących bezpośrednio do samych Kartuz. Na wielu pisankach pokazano herb, kolegiatę czy inne zabytki - opowiada Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach.

- Techniki wykonania były bardzo różne. Była praca ze skorupek, ale też z gipsu, gliny, materiału - dodaje.

Prace oceniała komisja w składzie Marcin Plichta, dyrektor Galerii Refektarz, Mirosława Kazana, przewodnicząca Rady Muzeum, Elżbieta Kowalewska, prezes kartuskiego oddziału ZK-P.

- Prace zrobiły na mnie wrażenie z punktu widzenia rzeźbiarza, bo jestem rzeźbiarzem i patrzę od strony formy, nie tylko koloru i barwy. Zaskoczyły mnie pozytywnie i to zarówno prace młodzieży, jak i dorosłych. Zastosowano różne techniki i całe bogactwo, wachlarz materiałów. Są to prace bardzo inspirujące, a ich wartość polega przede wszystkim na tym, że są wykonane ręcznie, co dziś jest rzadkością, bo wiele tak zwanych pisanek powstaje w masowej produkcji. Bardzo ceni i chwali się to, że sami uruchomiliście wyobraźnię i kreację - podkreślał Marcin Plichta.

Kategoria Szkoły Podstawowe:
I miejsce - Kinga Kuziemkowska ZKiW Stężyca
II miejsce - Martyna Płotka z SP w Lisich Jamach
III miejsce - Aleksandra Drewing z SP w Łapalicach

Wyróżnienia:
Katarzyna Mielewczyk z SP nr 2 w Kartuzach, Oliwia Jeżewska z SP w Łapalicach, Magdalena Miłosz z SP nr 2 w Kartuzach, Wiktoria Krawczyk z ZkiW w Brodnicy Górnej, Kacper Wydrowski z SP w Prokowie

Kategoria Gimnazjum
I miejsce - Małgorzata Król i Wiktor Drywa z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Kartuzach
II miejsce - Julia Tusk z Zespołu Szkół nr 2 w Kartuzach
III miejsce - Oliwia Elgert, Gracja Elgert oraz Aleksandra Myszk z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Kartuzach

Kategoria dorośli:
I miejsce - Alicja Serkowska
I miejsce ex aequo - Elżbieta Brzeska
II miejsce - Anita Joskowska
III miejsce - Zofia Kuchta
Wyróżnienie - Danuta Grabowska

Konkurs zorganizowano pod patronatem burmistrza Mieczysława Gołuńskiego.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.