Oszuści mają nowy sposób na wyłudzenie pieniędzy - policja ostrzega

piątek, 23 marca 2018 r., 14:15
fot. archiwum

Włamują się na cudze konta na portalach społecznościowych i wysyłają do znajomych ich właścicieli wiadomości z prośbą o pomoc - zrobienie przelewu za zakupy internetowe. Krótko po tym okazuje się, że osoby, które chciały pomóc przyjaciołom padły ofiarą oszustwa. Kartuscy policjanci prowadzą w tego typu sprawach już trzy postępowania i apelują o ostrożność.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach ostrzegają przed oszustami, którzy wykorzystując cudze konta na portalach społecznościowych podszywają się pod ich właścicieli i wysyłają wiadomości z prośbą o wykonanie przelewów za zakupy internetowe.

- Pamiętajmy, jeśli znajomi wysyłają wiadomości z prośbą o pożyczenie pieniędzy i wykonie przelewu to należy zadzwonić i osobiście to potwierdzić, aby nie paść ofiarą oszustwa - przestrzegają.

Od wtorku kartuscy mundurowi prowadzą już trzy postępowania w sprawie tego typu oszustw.

- Sprawca korzystając z kont różnych osób podszywał się pod właściciela profilu i wysyłał poprzez komunikator wiadomości do znajomych. W tych wiadomościach prosił aby znajomi pożyczyli mu pieniądze i wykonali przelew za jego zakupy w sklepie internetowym chcąc się później z nimi rozliczyć. Niestety trzy osoby wykonały takie przelewy i później zorientowały się, że zostały oszukane - informuje Magdalena Formela, p.o. oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach.

Policjanci apelują, by zachować czujność podczas korzystania z Internetu i pamiętać, że nigdy nie ma pewności, z kim kontaktujemy się w wirtualu.

- Pamiętajmy! Jeżeli ktoś drogą internetową prosi o wykonanie przelewu należy najpierw zadzwonić lub spotkać się osobiście z tą osobą aby w rzeczywistości potwierdzić czy faktycznie jest to prawda - zaznaczają funkcjonariusze.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.