Gmina Sierakowice walczy o dofinansowanie na budowę przedszkola

wtorek, 27 marca 2018 r., 13:54

Drugie przedszkole samorządowe w Sierakowicach rozpocznie swoją działalność we wrześniu. Jego budowa trwa, a gmina ubiega się o dofinansowanie. Prawie dziesięciomilionowa inwestycja to spore wyzwanie dla budżetu. Konieczne jest finansowanie ze środków zewnętrznych.

Podczas ostatniej sesji radni przyjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do realizacji projektu pn. "Budowa Przedszkola Samorządowego w miejscowości Sierakowice". Był to wymóg formalny, aby gmina mogła ubiegać się o dofinansowanie w ramach Programu Priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Budowane przedszkole to obiekt energooszczędny. Z tego względu ubiegamy się o dofinansowanie dotyczące budynków użyteczności publicznej o podwyższonym standardzie energooszczędności. Na każdy metr kwadratowy powierzchni możemy uzyskać 2.000 zł. Zatem na ten budynek przysługuje nam maksymalne dofinansowanie w kwocie 1.263.280 zł - tłumaczył podczas sesji Błażej Recław, pracownik Urzędu Gminy w Sierakowicach.

Drugi komponent środków zewnętrznych ma być to pożyczka - niespełna 1.900.000 zł.

- Konkurs daje nam możliwość spłaty tej pożyczki w ciągu 15 lat, my chcemy to zrobić w ciągu czterech lat od zakończenie inwestycji - mówi Błażej Recław.

- Idziemy dwutorowo po środki zewnętrzne. Kredyt, który chcemy zaciągnąć jest bardzo korzystny, z oprocentowaniem na poziomie 2 proc. Przed końcem roku napisałem list do ministra Morawieckiego z prośbą o wsparcie. Dzięki temu otrzymaliśmy pozytywną opinię wojewody, więc myślę, że uda nam się te środki pozyskać. Przede wszystkim ze względu na fenomen demograficzny. Drugie przedszkole jest nam po prostu potrzebne - dodaje wójt Tadeusz Kobiela.

Łącznie gmina na budowę przedszkola chce pozyskać dofinansowanie w kwocie 3.158.200 zł. Do tego dochodzą jeszcze obligacje, które radni zdecydowali się wypuścić, by móc zrealizować tegoroczne inwestycje. 2.500.000 zł ma zostać przeznaczone właśnie na budowę przedszkola.

Ma być to obiekt całkowicie energooszczędny, który pomieści 200 dzieci. W całości wyposażony będzie w odnawialne źródła energii, a zastosowanie ogrzewania geotermalnego oraz fotowoltaiki, ma zbilansować zapotrzebowanie energetyczne do zera. Oprócz tradycyjnych sal, pomieszczeń socjalnych i sanitarnych, zaplanowano też małą salę gimnastyczną oraz dwa place zabaw. Jeden zewnętrzny, drugi wewnątrz budynku.

DS

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.