Pytanie o alfabet kaszubski w "Milionerach"

środa, 28 marca 2018 r., 09:25
fot. nadesłane

We wtorkowym odcinku "Milionerów" pojawiło się pytanie dotyczące "Kaszubskich Nut". We fragmencie przytoczonym w pytaniu słowa "kaszëbskô stolëca" i "òznaczô Kaszëba" zamieniono na "cesarskô stolëca" oraz "to òznaczô szlachcëca". Otrzymaliśmy kilka wiadomości z pytaniami o tę wersję i postanowiliśmy sprawę wyjaśnić.

"To je krótczi, to je dłëdżi, to cesarskô stolëca. To są basë, to są skrzëpczi, to òznaczô szlachcëca. To je ridel, to je tëcz, to są chojnë, widłë gnojné." - taki fragment najsłynniejszej kaszubskiej pieśni pojawił się we wtorkowym odcinku "Milionerów". Padło pytanie o to, czy przytoczony cytat to wyliczanka podhalańska, abecadło kaszubskie, rymowanka śląska czy alfabet łemkowski.

W znaną nam wersję ze słowami "kaszëbskô stolëca" i "òznaczô Kaszëba" zamieniono na "cesarskô stolëca" oraz "to òznaczô szlachcëca". Fragment, który pojawił się w pytaniu zadanym przez Huberta Urbańskiego wzbudził wątpliwości naszych czytelników.

- Nie do końca chyba mogę się z tym zgodzić no chyba że nasze kaszubskie nuty na przestrzeni lat uległy "zmianie" - napisała do redakcji jedna z internautek.

Postanowiliśmy rozwiać te wątpliwości. O to, jak powinno być zapytaliśmy eksperta - Barbarę Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach.

- Wersji "Abecadła Kaszubskiego" jest kilka. Ta, w której są zawarte określenia "cesarska" i "szlachcic" to pierwotna, najstarsza wersja pieśni. Publikację poświęconą "Kaszubskich Nut" stworzył Roman Drzeżdżon. Pierwsza wersja powstała pod zaborem pruskim, przekornie stworzona na bazie niemieckiej przyśpiewki weselnej, miała dodatkowo symbolizować walkę z germanizacją. Autorem słów był najprawdopodobniej Maksymilian Landowski. Od połowy lat 50. XX-wieku śpiewa się fragment z kaszubską stolicą. Współcześnie muzea starają się odwzorować najstarszą pierwotną wersję - wyjaśnia Barbara Kąkol.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.