Naukę wzięli w swoje ręce. Uczniowie z ZSP w Sierakowicach i ich "Deutsch hat Klasse"

czwartek, 29 marca 2018 r., 12:43
fot. nadesłane

W ubiegłym roku wygrali konkurs na aranżację klasy do nauki języka niemieckiego. Nie spoczęli na laurach i tym razem już poza konkursem, realizowali różne projekty związane z aktywną nauką języka. Wyszli poza swoją klasę i puścili wodze wyobraźni, aranżując m.in. szkolne hole. Mowa o uczniach z ZSP w Sierakowicach i ich projekcie "Niemiecki ma klasę - Deutsch hat Klasse".

Przygoda rozpoczęła się w ubiegłym roku. Wówczas uczniowie pierwszych i drugich klas wzięli udział w projekcie pod hasłem "Współpracujemy, współdecydujemy, współdziałamy!". To motto ogólnopolskiego projektu prowadzonego przez Instytut Goethego w Warszawie w partnerstwie z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji w Warszawie i pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej. W jego ramach młodzież z ZSP w Sierakowicach w roku szkolnym 2016/2017 stworzyła optymalną salę lekcyjną do nauki języka niemieckiego.

Jak mówi opiekun grupy i nauczycielka języka niemieckiego, Marta Młyńska - zadaniem zespołu było wprowadzenie takich zmian w aranżacji klasy, które sprawią, że przebywający w niej uczniowie i nauczyciele będą czuć się komfortowo, a sama pracownia ułatwi naukę języka niemieckiego. W ubiegłym roku 18 - osobowy team zwyciężył w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.

- W ramach nagrody byliśmy w Berlinie, gdzie w końcu mogliśmy na własne oczy podziwiać Bramę Brandenburską. Bawiliśmy się też na Wyspie Tropikalnej. W tym roku szkolnym team "Niemiecki ma klasę - Deutsch hat Klasse" postanowił dalej pracować w projekcie. Ze względu na regulamin, tym razem poza konkursem - opowiada Marta Młyńska.

Aranżacja pracowni był to dopiero początek i motywacja do dalszej pracy. Projekt "Deutsch hat Klasse" pomógł młodzieży przede wszystkim w nauce języka niemieckiego. Młodzież uczyła się przy pomocy fiszek przygotowanych przez Instytut Geothego, tworzyła plakaty edukacyjne oraz dokumentowała wszystkie poczynania. Robienie zdjęć, pisanie sprawozdań i relacji w języku niemieckim, a także artykułów do gazetki szkolnej i lokalnej prasy - to tylko część zadań wynikających z udziału w projekcie.

- Ciągle tworzymy nowe plakaty edukacyjne, gazetki i pomoce dydaktyczne. W tym roku szkolnym stworzyłyśmy grę memory, scrabble i koło fortuny. Poza tym nakręciłyśmy filmy dydaktyczne, a do jednego z nich- ćwiczenia, które mogą pomóc w nauce nowego słownictwa. Na naszych zajęciach pracujemy aktywnie, często używamy stworzonych przez nas pomocy dydaktycznych, co sprawia, ze nauka jest ciekawsza i bardziej efektywna - dodaje Marta Młyńska.

Udział w tegorocznej edycji to pięć miesięcy wspólnej pracy 13 uczennic, które poświęciły wiele godzin, aby osiągnąć wymarzony efekt.

- Dzięki temu nasza sala jest wspaniała, kolorowa, praktyczna i wygodna. Możemy w niej przyjemnie spędzać czas nie tylko podczas lekcji. W tej edycji "wyszłyśmy" z klasy. Na wejściu do niej dzięki wsparciu i pomocy pani Ewy Cybula namalowałyśmy loga typowe dla Niemiec. Teraz każdy wie, jakiego przedmiotu naucza się w sali numer 12 - tłumaczy opiekun grupy.

Dodatkowo, biorąc pod uwagę potrzeby uczniów, uczestnicy projektu stworzyli dwa Erholungsecken, czyli Kąciki wypoczynkowe. W szkole powstały dwa "murale". Ze względu na sporą liczbę międzynarodowych projektów, w których szkoła bierze udział, kolaż również jest międzynarodowy.

- Wszystko to udało się dzięki bezinteresowności i pomocy wielu osób. Pan Artur Hewelt, kierownik szkolenia praktycznego w naszej szkole, otrzymał od zaprzyjaźnionej firmy ze Stężycy palety, z których zbiliśmy ławki. Teraz mamy miejsca, w których można odpocząć i wygodnie posiedzieć, a dzięki temu poczuć się jak w domu. Tu ukłon również w stronę państwa Piotra, Eweliny i Andrzeja Hinc i ogromne podziękowania za ich pomoc finansową oraz dyrektora Grzegorza Macholi, konserwatora Henryka Woźniak oraz Rady Rodziców ZSP w Sierakowicach, bez których to przedsięwzięcie na pewno by się nie udało - dodaje Marta Młyńska.

DS

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.