Historyczny spadek bezrobocia w powiecie kartuskim

środa, 4 kwietnia 2018 r., 13:37
fot. archiwum/MD-Z

Już rok 2016 przez Powiatowy Urząd Pracy w Kartuzach, uznany był za rekordowo dobry pod względem niskiej stopy bezrobocia. Rok 2017 przyniósł nowy rekord. Jak wynika z danych urzędu pracy, mieszkańcy powiatu kartuskiego nie mają większych problemów ze znalezieniem pracy, a stopa bezrobocia zbliżona jest do tej trójmiejskiej.

Na koniec 2017 roku stopa bezrobocia w powiecie kartuskim wyniosła 3,6 proc. Już w 2016 statystyki były bardzo zadowalające - urząd odnotował bezrobocie na poziomie 4,2 proc. Jednak rok 2017 to pierwszy w historii Powiatowego Urzędu Pracy w Kartuzach z tak dobrze rozwiniętym rynkiem pracy.

- To stopa bezrobocia właściwie na poziomie Trójmiasta. Co więcej, jesteśmy powiatem ziemskim o najniższej stopie bezrobocia w całym województwie pomorskim. Bliskość Trójmiasta powoduje, że rynek pracy łączy się z rynkiem pracy Trójmiasta. Nie ograniczają nas połączenia komunikacyjne, a obecność Pomorskiej Kolei Metropolitalnej daje nam nowe możliwości. Mieszkańcy mogą swobodnie pracować nie tylko na terenie powiatu, ale również poza nim - tłumaczy Barbara Kapica, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kartuzach.

Z punktu widzenia mieszkańców, sytuacja jest bardzo komfortowa. Większość chcących podjąć zatrudnienie, nie ma z tym problemu. Paradoksalnie dużo większy kłopot mają pracodawcy - znalezienie pracownika o odpowiednich kwalifikacjach i chętnego do pracy, wcale nie jest takie proste.

- W ubiegłym roku ofert pracy mieliśmy również rekordowo dużo - ponad sześć tysięcy. Niestety nie na wszystkie mogliśmy skierować bezrobotnych, bo nie było tylu chętnych. Problem polega też na tym, że większość ofert związanych jest z pracą fizyczną, najczęściej w branży budowlanej. Charakterystyka bezrobocia w powiecie kartuskim jest taka, że ponad 65 proc. zarejestrowanych osób bezrobotnych stanowią kobiety - wyjaśnia Barbara Kapica.

Rynek pracy dla kobiet, wciąż nie jest wystarczający. Dodatkowo w powiecie kartuskim 40 proc. zarejestrowanych bezrobotnych, stanowią ludzie młodzi - do 30. roku życia. Projekty realizowane przez urząd pracy, a finansowane z Funduszu Pracy, jak też współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego, kierowane są przede wszystkim do tej grupy bezrobotnych.

- W ubiegłym roku wydaliśmy ponad 10 milionów złotych na aktywizację i prawie 1,5 tys. ludzi uczestniczyło w różnych formach aktywizacji. Największą formą pomocy były staże - uczestniczyło w nich prawie 600 osób. Prawie 280 osób wsparliśmy finansowaniem wynagrodzenia. To projekt dla osób do 30. roku życia - tłumaczy dyrektor PUP w Kartuzach.

Biorąc pod uwagę fakt, że problemy ze znalezieniem pracy wynikają przede wszystkim z braku doświadczenia, formy wsparcia takie jak staż, przynoszą wymierne efekty.

- Mierzymy efektywność każdej formy pomocy. Już kolejny rok jesteśmy w czołówce kraju, gdzie mamy wysoką efektywność zatrudnieniową - wyższą, niż średnia krajowa. Bardzo często osoba np. po odbytym 12 - miesięcznym stażu znajduje zatrudnienie. Oczywiście, jeżeli sprawdzi się jako pracownik godny zaufania - dodaje Barbara Kapica.

Wciąż bardzo popularne są dofinansowania na założenie działalności gospodarczej. W ubiegłym roku, kartuski urząd w tym zakresie udzielił 120 dotacji. W 2018 roku pierwszy nabór już był i mimo niskiej stopy bezrobocia, zainteresowanie taką formą pomocy, było bardzo duże. Wpłynęło ponad 120 wniosków. Jak mówi dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kartuzach, wynika to przede wszystkim z większej odwagi młodych ludzi i dużo mniejszego ryzyka na rynku usług.

Na koniec grudnia 2017 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kartuzach, zarejestrowanych było 1728 osób. Aktywizacja na poziomie 1300 - 1400 osób sprawia, że około 70 proc. bezrobotnych dostaje szansę znalezienia pracy.

DS

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.