Kartuzy. Dworzec autobusowy w nowym miejscu. Gmina przejęła tereny od kolei

środa, 4 kwietnia 2018 r., 14:24

Wkrótce przystanki autobusowe w centrum Kartuz będą miały nową lokalizację. Autokary będą odjeżdżać ze stanowisk, które usytuowane zostaną tuż przy nowym dworcu. Na ten cel kartuski samorząd w ubiegłym tygodniu otrzymał nieodpłatnie od kolei budynek dawnej rampy oraz teren parkingu dla samochodów osobowych, z którego obecnie tymczasowo korzystają autobusy.

W umowie, którą kartuski samorząd zawarł z przedstawicielami Polskich Kolei Państwowych szczegółowo określono warunki nieodpłatnego przejęcia terenu. Może on zostać przeznaczony na cele związane z inwestycjami infrastrukturalnymi służącymi wykonaniu zadań własnych gminy w dziedzinie transportu publicznego, tj. pod budowę węzła integracyjnego, do obsługi transportu zbiorowego (zatoki autobusowe, wiaty, miejsca postojowe).

Na miejscu dawnej rampy, która zostanie zburzona i w części parkingu powstaną wiaty i stanowiska, z których będą odjeżdżać autobusy. Na pozostałym terenie pozostaną miejsca parkingowe dla samochodów osobowych.

- Dzięki przejęciu na własność terenu, na którym znajduje się parking przy dworcu, gmina uwolni się od konieczności dokonywania comiesięcznych opłat za dzierżawę. Tylko w bieżącej kadencji za dzierżawę wybudowanego przez gminę Kartuzy parkingu zapłaciliśmy ponad 50 tys. zł. Przy okazji samorząd w całości odzyskał poniesione nakłady na budowę parkingu - informuje kartuski magistrat.

Przypomnijmy, że kwestia usytuowania przystanków autobusowych w ubiegłym roku podzieliła kartuski samorząd i doprowadziła do konfliktu na linii burmistrz - radni. Plan magistratu zakładał miejsca postojowe przy ul. Kolejowej.

- Mają to być miejsca, z których autobusy będą zabierać podróżujących. Nie planujemy tam budowy żadnego budynku. Cały transport publiczny ma obsługiwać dworzec integracyjny. Tam w kasach pasażerowie zakupią zarówno bilety kolejowe, jak i autobusowe. Będzie tam też poczekalnia i pomieszczenia socjalne. To rozwiązanie może dać też możliwość funkcjonowania wolnego rynku transportowego, gdyż każdy przewoźnik będzie mógł korzystać z tego dworca - wyjaśniał wówczas Mieczysław Gołuński.

Część radnych optowała, by przystanki przenieść na ul. Węglową lub zrobić trzy, cztery zatoki równoległe do ul. Kolejowej, gdzie autobusy płynnie by podjeżdżały i odjeżdżały. Ich zdaniem to rozwiązanie byłoby korzystniejsze dla pasażerów i bezpieczniejsze.

Koncepcję lokalizacji przystanków autobusowych przedyskutowano również przy okazji prac nad miejscowym planem zagospodarowania terenu przy dworcu.

- Urząd Miejski zwrócił się do Fundacji Rozwoju Inżynierii Lądowej z prośbą o wydanie opinii w sprawie różnych rozwiązań usytuowania dworca autobusowego. Koncepcja przygotowana przez Urząd Miejski zyskała pozytywną opinię fundacji, której prezesem jest dr hab. inż. Kazimierz Jamroz. Zgodnie z obecnie obowiązującymi standardami to pieszy w przestrzeni miasta powinien być najważniejszy. Usytuowanie przystanków autobusowych w bezpośrednim sąsiedztwie budowanego dworca integracyjnego zgodnie z opinią Fundacji zapewnia m.in. większą czytelność informacji pasażerskiej (zarówno przystankowej, jak i na pojazdach) i większą przestrzeń dostępną dla pieszych oraz pasażerów transportu zbiorowego - informuje magistrat.

Gmina prowadzi też rozmowy w sprawie przejęcia od PKP znajdującego się tuż przy dworcu budynku z czerwonej cegły. Zgodnie z planami samorząd chce pozyskać dofinansowanie na remont pustostanu. W budynku swoje siedziby miałyby mieć m.in. najważniejsze organizacje pozarządowe.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.