Sulęczyno. Jest przetarg na budowę infrastruktury kajakowej

piątek, 6 kwietnia 2018 r., 14:32
fot. internet/pixabay

Budowa przystani kajakowej nad jeziorem Węgorzyno, stworzenie przystani Centrum oraz przenoska w Żakowie. To trzy zadania, których podjęła się gmina Sulęczyno w ramach realizacji projektu "Pomorskie Szlaki Kajakowe - szlak Górnej Słupi". Gmina ogłosiła przetarg.

Projekt zakłada zagospodarowanie szlaków turystyki kajakowej na obszarze górnej Słupi, obejmujących szlak Słupi oraz jej dopływu - Kamienicy. Inwestycja obejmuje zarówno stworzenie infrastruktury turystycznej, oznakowanie szlaków, jak i kompleksową promocję. Powstanie kajakowy szlak turystyczny o długości 93 km.

Projekt realizowany będzie przez sześć samorządów oraz firmę prywatną. Gmina Sulęczyno - lider budowy szlaku górnego odcinka Słupi, przystąpiła do pierwszego etapu zadania.

- Jako lider, w partnerstwie z gminami Czarna Dąbrówka, Kołczygłowy, Parchowo, Sierakowice oraz Tuchomie ogłosiliśmy przetarg. Każda z gmin będzie ogłaszała przetarg na swoje zadania. Łącznie wybudujemy jedenaście obiektów. My, jako gmina odpowiedzialni jesteśmy za trzy - wyjaśnia wójt, Bernard Grucza.

Po pierwsze wybudowana zostanie przystań kajakowa nad jeziorem Węgorzyno. Projekt zakłada budowę pomostu oraz małej architektury z miejscami do wypoczynku i rekreacji. Powstanie też przystań kajakowa Centrum wraz z pomostem i infrastrukturą wypoczynkową.

- To będzie u wjazdu do Sulęczyna obok drogi w kierunku Bukowej Góry. Tam w przyszłości planujemy zrobić też duże kąpielisko z pełną infrastrukturą. Druga część znajdować się będzie u wypływu rzeki Słupi w dół. Znajdować się tam będzie mały pomost z możliwością przymocowania kajaków bądź wyciągnięcia ich z wody, aby móc przewieźć kajaki na najtrudniejszym, 300 - metrowym odcinku, na który nie wszyscy kajakarze są przygotowani - mówi wójt.

Trzeci element to przenoska nad jeziorem Węgorzyno w miejscowości Żakowo. Tam również zaplanowano budowę małej architektury z przeznaczeniem rekreacyjnym. Łącznie trasa obejmować będzie 11 obiektów. Wartość całego projektu szacuje się na 3.748.720,01 zł. Dofinansowanie wyniesie 85 proc. tej kwoty. Gmina Sulęczyno w swoim budżecie musi na ten cel zabezpieczyć nieco ponad 700 tys. złotych. Zadanie zrealizowane będzie do 2020 roku.

DS

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.