Żukowo. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w nowej siedzibie

piątek, 6 kwietnia 2018 r., 18:03
Nowa siedziba żukowskiego GOPS-u Nowa siedziba żukowskiego GOPS-u fot. Longina Templin

Od jakiegoś czasu mówiło się o zmianie lokalizacji żukowskiego GOPS-u. W pomieszczeniach, w których pracowali urzędnicy robiło się coraz ciaśniej, a to wpływało również na dyskomfort odwiedzających ich petentów. GOPS jest już po przeprowadzce do nowej siedziby, która mieści się w Centrum Rehabilitacji i Fizjoterapii Kaw-Med przy ul. Prusa w Żukowie.

Rozważano różne lokalizację. Były propozycje z Banina i Chwaszczyna. Samorząd rozważał też przyszłe centrum kultury przy ul. 3 Maja, które powstanie po rewitalizacji. Ostatecznie jednak zdecydowano się na siedzibę przy ul. Prusa.

- Jedyne sensowne było to, do którego się przenieśliśmy i jest ono tymczasowe. Zawarliśmy umowę dzierżawy na trzy lata. W przyszłości zamierzamy wybudować budynek tylko na użytek GOPS-u. Plany są takie, aby mieć swój lokal. Uznaliśmy, że ta opcja będzie najlepsza dla wszystkich - powiedział Tomasz Szymkowiak, zastępca burmistrza.

- Najbardziej zobrazuje panującą tam ciasnotę fakt, że w GOPS-ie część ubikacji publicznej wyłączono z jej funkcji i przeznaczono na archiwum. Gdzie się nie weszło, wszędzie było dużo szaf i dokumentów, a urzędnicy nie mieli miejsca na przyjmowanie interesantów. Mieszkańców przybywa z roku na rok. W 1998 r. mieszkańców gminy było 19500. W 2003 r. - 22140. W 2008 r. - 26350, a w 2017 r. już 35300 mieszkańców. Dojdzie kiedyś do tego, że na północy gminy będzie musiała być stworzona jakaś część urzędu. Sądzę, że te liczby mówią same za siebie - dodał nasz rozmówca.

Nowy lokal znajduje się na parterze i liczy 238 m kw. z podziałem na dwie sekcje. Jedna część to dział świadczeń (świadczenia rodzinne oraz wychowawcze 500+, a także fundusz alimentacyjny i karta dużej rodziny). Drugie pomieszczenie przeznaczone jest dla pracowników.

- W okresie przyjmowania wniosków wpływa ich do nas około 4 tysięcy. Kolejny okres zasiłkowy pokazał, że musimy w tym czasie wesprzeć się dodatkowymi ludźmi, którzy przyjmują wnioski i wydają decyzje. Musimy więc przygotować miejsce, w którym będziemy naszych klientów obsługiwać. Pracowników GOPS-u jest w tej chwili 24. W tym roku zespół się powiększy, bo jest potrzeba zatrudnienia dwóch nowych osób na stałe - stwierdziła Alicja Pyszka, zastępczyni kierowniczki GOPS-u.

Przeprowadzka odbyła się sprawnie, w czym pomagała Spółka Komunalna Żukowo. W starej siedzibie podczas przeprowadzki urzędnicy mieli dyżury, aby tam obsługiwać przychodzących petentów.

W aktualnym lokum będą nowe numery telefonów. Najpóźniej od wtorku uruchomione zostaną nowe linie. W tej chwili numery są przekierowywane na telefony komórkowe.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.