Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Żukowie realizowali program Euroweek

piątek, 6 kwietnia 2018 r., 19:27
fot. nadesłane

W dniach 20-24 marca piętnaścioro uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Żukowie brało udział w obozie językowo - szkoleniowym w malowniczo położonej górskiej miejscowości Długopole Dolne na Ziemi Kłodzkiej. Uczniowie wraz z opiekunami mieszkali w Ośrodku Wczasowym "Silesia".

Obóz był zorganizowany przez Europejskie Forum Młodzieży i współfinansowany przez Unię Europejską. Program Euroweek jest specjalnym obozem edukacyjnym pozwalającym młodym ludziom aktywnie włączyć się w życie demokratycznego społeczeństwa współczesnej Europy. Zajęcia były prowadzone w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń przez szkoleniowców EFM - wolontariuszy pochodzących m.in. z Turcji, Indii, Armenii, Ugandy, Kolumbii, Tajlandii czy Jamajki.

Program Euroweek to podróż w szeroki świat, choć obecny "wszędzie niedaleko". To komunikacja w języku angielskim z wolontariuszami z wielu kontynentów, ludźmi różnych kultur i narodowości - zapamiętamy Joego , Varmę Varaprasadę, Gretę, Dianę, Camillo, Angello, Tabi i innych, których egzotycznie brzmiące imiona nie były najłatwiejsze do wymówienia.

Uczniowie z SP nr 1 brali udział w szkoleniach z zakresu: leadership (przewodzenia), pracy i dyskutowania w grupie, prowadzenia negocjacji, autoprezentacji, debaty.

Poza doskonaleniem umiejętności społecznych, uczniowie mieli okazję uczestniczyć w wielu interesujących prezentacjach dotyczących krajów pochodzenia wolontariuszy np. Armenii, Tajlandii i Kolumbii. Dzięki nim młodzież poznała różnorodność tych państw, ich położenie geograficzne, tradycje, historię i podstawowe zwroty grzecznościowe w ich językach. W ten sposób dzieci uczyły się akceptacji różnorodności kulturowej oraz rozbudzały swoje zainteresowania światem, jego bogactwem i pięknem.

Większa część warsztatów i prezentacji prowadzona była w języku angielskim, co pozwoliło uczniom doskonalić leksykę i gramatykę.

Dzięki codziennym kontaktom z wolontariuszami uczniowie mogli przełamać barierę językową i rozwijać umiejętności komunikacyjne. Poza intensywną pracą na zajęciach, uczestnicy mogli pozwolić sobie na chwilę oddechu podczas codziennych dyskotek, podczas których poznawali także muzykę oraz tańce narodowe wolontariuszy.

Dodatkowym atutem szkolenia była możliwość podziwiania Kotliny Kłodzkiej podczas wędrówek górskich. Uwieńczeniem kilkudniowego kursu było wręczenie uczestnikom certyfikatów, a następnie wspólna ewaluacja warsztatów.

Udział naszej młodzieży w programie Euroweek możliwy był dzięki nauczycielkom języka angielskiego: Anicie Bobrowskiej oraz Annie Stachowiak, które wyniosły z warsztatów wiele pomysłów na uatrakcyjnianie zajęć. Uczniowie i nauczyciele byli tak zadowoleni ze szkolenia, że chcą wrócić do Kotliny Kłodzkiej na kolejny obóz.

nadesłane/SP 1 w Żukowie

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.