Jeździmy za szybko i nie umiemy parkować - kartuski kierowca oczami internautów

wtorek, 10 kwietnia 2018 r., 13:44
fot. internet/pixabay.com

Przekraczanie dozwolonej prędkości oraz nieprawidłowe parkowanie - to nadal dwa największe zagrożenia w powiecie kartuskim, jakie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa zaznaczają internauci. W pierwszym tegorocznym kwartale zgłoszono łącznie aż 553 zagrożeń.

Krajowa Mapa Zagrożeń jest narzędziem, które ma służyć rzetelnemu, czytelnemu zidentyfikowaniu oraz przedstawieniu skali i rodzaju zagrożeń społecznościom lokalnym oraz instytucjom współodpowiedzialnym za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Policjantom pomaga w codziennej służbie, a mieszkańcom daje możliwość szybkiego przekazywania informacji o zagrożeniach w ich okolicy.

A jak pokazują statystyki mieszkańcy dość często korzystają właśnie z tego narzędzia współpracy z Policją. Od stycznia do końca marca 2018 roku w Kartuskiem za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa zgłoszono 553, w tym 258 zostało potwierdzonych, a 282 niepotwierdzonych. W trakcie weryfikacji pozostają trzy zgłoszenia. W dziesięciu przypadkach internauci nanieśli zagrożenia dla żartu bądź nastąpiła pomyłka.

Jak informuje, st. sierż. Daria Olchowik, p.o. oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach, najczęściej zgłoszenia dotyczyły przekraczania dozwolonej prędkości. Było ich aż 157 potwierdzonych zgłoszeń, w tym najwięcej, bo aż 77, miało miejsce na terenie gminy Żukowo (gm. Chmielno - 4, gm. Sierakowice - 3, gm. Kartuzy - 5, gm. Stężyca - 64, gm. Somonino - 4).

Dość częstymi zgłoszeniami są także te dotyczące nieprawidłowego parkowania. W minionym kwartale kartuscy policjanci zweryfikowali aż 62 takich zgłoszeń, w tym 48 na terenie gminy Żukowo, siedem w gminie Kartuzy, po trzy w gminach Sierakowice i Przodkowo oraz jedno w gminie Chmielno. Tradycyjnie wśród zawiadomień internatów nie zabrakło tych dotyczących niewłaściwej infrastruktury drogowej (gm. Somonino - 6, gm. Chmielno - 6, gm. Żukowo - 17, gm. Kartuzy - 1, gm. Stężyca - 1) oraz złej organizacji ruchu drogowego (gm. Żukowo - 3).

Ponadto wśród potwierdzonych zagrożeń kartuska policja grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją (3 - gm. Sierakowice), nielegalne rajdy samochodowe (1 - gm. Sierakowice) oraz spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych (Kartuzy - 5).

Policjanci zachęcają do korzystania z mapy zagrożeń. Jednocześnie przypominają, że mapa jest narzędziem do oznaczania zagrożeń występujących długotrwale, a więc takich, które występują częściej i powtarzają się. W przypadkach, w których mieszkańcy chcą, aby policja interweniowała od razu, należy je zgłaszać pod numerem 997 lub 112.

Dodajmy, że pod koniec ubiegłego roku na mapie pojawiła się możliwość dodawania zdjęć oraz krótkich opisów zgłoszeń.

Jak skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa? Wystarczy, że wejdziesz w ten link. Wybierz interesujący Cię region, a potem oznaczysz jakie zagrożenia występują w Twojej okolicy.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.