Stężyca. Ruszyły dwa kolejne przetargi na ścieżki rowerowe

środa, 11 kwietnia 2018 r., 12:45
fot. nadesłane/UG Stężyca

Budowa ścieżki rowerowej z Borucina do Żuromina już ruszyła, jeżeli radni zgodzą się zabezpieczyć w budżecie kolejne środki, gmina rozstrzygnie przetargi i podpisze umowę na budowę dwóch następnych etapów - ścieżkę z Borucina do Kamienicy Szlacheckiej oraz w kierunku Wygody. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, istniejąca 20 - kilometrowa trasa wydłuży się o 11 kilometrów.

Na najbliższej sesji, która odbędzie się we wtorek 17 kwietnia, Rada Gminy Stężyca dyskutować będzie nad podjęciem uchwały o zmianie wieloletniego planu finansowego gminy. Jeżeli radni podejmą uchwałę i zabezpieczą w budżecie ponad 5.700.000 zł, gmina podpisze umowę na wykonanie kolejnych dwóch etapów ścieżek rowerowych.

- Ścieżka z Borucina do Żuromina już się buduje. Ta trasa kosztować będzie niespełna dwa miliony zł. Dostaliśmy na ten cel niespełna 30 proc. dofinansowanie z Lokalnej Grupy Działania. Dofinansowane na podobnym poziomie, tym razem z Lokalnej Grupy Rybackiej, otrzymaliśmy na wykonanie trasy od myjni do Chróstowa. Zarówno na tę trasę, jak i dwie pozostałe, podpiszemy umowy w momencie, gdy rada podejmie uchwałę - tłumaczy Tomasz Brzoskowski, wójt gminy Stężyca.

Trasa od myjni do Chróstowa kosztować będzie ponad 1.400.000 zł. Ścieżka rowerowa z Borucina do Kamienicy Szlacheckiej oraz z Borucina do Wygody, to koszt ponad trzech milionów. Jak mówi wójt, oferty wykonawców w tym roku są wyższe nawet o 100 proc. w stosunku do ubiegłorocznych stawek.

- Jeżeli rada wyrazi zgodę, podpiszemy te trzy umowy. Mimo, że póki co większość kosztów pokrywamy z własnego budżetu - dodaje Tomasz Brzoskowski.

Tym samym do końca roku istniejąca, 20 - kilometrowa infrastruktura wzbogaci się o 11 kilometrów. Ta 31- kilometrowa trasa to koszt około 15.000.000 zł. Z budżetu gminy na ten cel przeznaczonych zostanie prawie 9.000.000 zł. Budowa kolejnych etapów będzie jeszcze droższa. Kolejny projektowany już odcinek, to ścieżka w kierunku Nowej Wsi, a także Wieżycy i Ostrzyc.

DS

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.