W Prokowie ma powstać kurnik - mieszkańcy się nie zgadzają i protestują

środa, 11 kwietnia 2018 r., 14:04

Odór i hałas zamiast spokojnego życia wśród łąk, lasów i jezior - tak w przyszłości może wyglądać życie mieszkańców sołectw Prokowo i Łapalice. W sąsiedztwie ich domostw ma powstać olbrzymi kurnik. O planowanej inwestycji lokalna społeczność dowiedziała się przypadkiem i to niemal w ostatnim momencie na zgłoszenie swoich uwag. Do protestu dołączyło już niemal 200 osób, a chętnych do zabrania głosu w tej sprawie nie brakuje.

Kurnik o powierzchni 2.300 m kw. na 37.500 brojlerów ma powstać między Prokowem a Łapalicami, w okolicach ulicy Marcina. Plany budowy fermy drobiu połączyły mieszkańców obu sołectw, którzy są zgodni w jednym - nie chcą żyć w sąsiedztwie kurników.

- Rozumiemy powiększenie gospodarstwa o kurnik na sto kur, ale nie budowę kurnika na skalę przemysłową. Mamy ładne tereny, jezioro. Znajdujemy się na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Mieszka się nam tu spokojnie. Jak powstanie kurnik, spadnie wartość działek. Turyści i goście nie będą chcieli wypoczywać wdychając smród. Co więcej, jak już powstanie jeden kurnik, to najpewniej w niedalekiej przyszłości wybudowane zostaną kolejne. I co wtedy? Prokowo straci wszystkie swoje uroki. Nie zgadzamy się na budowę kurnika. Chcemy żyć spokojnie tak, jak dotychczas - podkreśla sołtys Prokowa, Jarosław Dawidowski.

- Jestem mieszkańcem jednej z pobliskich działek, niestety w mojej ocenie tak duży obiekt nie komponuje się w krajobraz Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. W naszym rejonie brak jest takich dużych obiektów. Bliskie sąsiedztwo obiektów mieszkalnych na pewno też będzie stanowić problem, mimo iż w raporcie oddziaływania inwestycji na środowisko, możemy przeczytać, że niekoniecznie - zaznacza z kolei pan Adrian, mieszkaniec Łapalic.

Jak dodaje, z raportu wynika też, że kurnik ma być opalany koksem (piec 150kW) oraz nagrzewnicami gazowymi. Na jego terenie mają zostać wybudowane dwa zbiorniki 9m3 na gaz oraz dwa silosy na pasze.

- Inwestor początkowo optował za piecem 300kW. Wszyscy mówimy o smogu, a mają nam wybudować taki duży zakład pod nosem z ogromną kotłownia? W raporcie oddziaływania jest również mowa o zapyleniu związanym z paszami. Trudno ocenić czy informacje podawane w raporcie są napisane rzetelnie i faktycznie inwestor dotrzyma wszystkich obietnic w nim zawartych. Niewątpliwie budowa tak dużego obiektu wpłynie negatywnie na wizerunek i atrakcyjność okolicy - podsumowuje pan Adrian.

Inwestor uzyskał już opinię Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku, Sanepidu oraz PGW Wody Polskie. Obecnie oczekuje na wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, która jest ostatnim etapem przed uzyskaniem decyzji o warunkach zabudowy.

Mieszkańcy o planach rolnikach z Chmielna dowiedzieli się niedawno. Zorganizowali się i postanowili, że będą protestować do skutku.

W miniony piątek mieszkańcy spotkali się w Prokowie, by obrać strategię działania. Sporządzili petycję do władz Kartuz, pod którą podpisało się około 180 osób.

- Wpłynęły wnioski mieszkańców. Analizujemy je. Do zrealizowania zamierzeń inwestora jest jeszcze daleka droga. Inwestycja przeszła przez raport oddziaływania na środowisko, ale pojawiły się uwagi. Bardzo dobrze, że uaktywnił się też czynnik społeczny, który jest w negacji. Na pewno będzie miał on ogromny wpływ na to, jakie decyzje zostaną podjęte - przyznaje burmistrz Mieczysław Gołuński.

W czwartek burmistrz Kartuz spotka się z mieszkańcami sołectw Prokowo i Łapalice. Spotkanie odbędzie się o godzinie 18. w Szkole Podstawowej w Prokowie.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.