Osiągnęli ogólnopolski sukces - teraz mogą ruszyć do USA i podbić świat. Zbierają na wyjazd

czwartek, 12 kwietnia 2018 r., 12:44
fot. nadesłane/SP nr 2 w Sierakowicach

Na swój sukces pracowali wiele miesięcy. Całe dnie spędzali w szkole, by perfekcyjnie przygotować się do Odysei Umysu, międzynarodowego konkursu dla młodzieży. Dzięki ciężkiej pracy osiągnęli sukces. Młodzież ze szkoły podstawowej nr 2 w Sierakowicach zdobyła Mistrzostwo Polski i awans na Mistrzostwa Świata do USA. Niestety koszt wymarzonego wyjazdu do Stanów to około 80 tys. zł, dlatego potrzebne jest wsparcie.

Odyseja Umysłu to prestiżowy konkurs o charakterze edukacyjno - artystycznym. Uczy młodzież kreatywnego myślenia, rozwiązywania problemów i pracy w zespole. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1978 roku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce organizowany jest od 27 lat.

- Uczniowie biorący udział w projekcie uczą się marzyć - odważnie i w oparciu o cele, myśleć - samodzielnie i nieszablonowo oraz tworzyć - w sposób oryginalny i łamiący schematy. Odyseusze działają innowacyjnie, opierają swoją pracę na kooperacji. Muszą patrzeć otwarcie na pomysły i opinie innych oraz stawić czoła wyzwaniom, które łączą w sobie wykorzystanie wiedzy teoretycznej w praktyce. Ich rozwiązania łączą w sobie wiele różnych dziedzin, zarówno technicznych, jak i artystycznych - podkreślają organizatorzy Odysei.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierakowicach już w poprzedniej edycji Odysei odnieśli fantastyczny sukces. Gimnazjaliści zdobyli tytuł laureatów II stopnia ogólnopolskiego etapu konkursu, dzięki czemu mogli reprezentować Polskę na Eurofestiwalu na Białorusi, gdzie zdobyli pierwsze miejsce.

W tegorocznej edycji spisali się jeszcze lepiej. Zespół w składzie - Michał Labuda, Karolina Szulist, Amelia Penk, Zuzanna Czapiewska, Eliza Wiczkowska, Marianna Geniusz i Paweł Wolski pod opieką trenerek Elizy Piotrowskiej i Mariety Konkol, zdobył tytuł Laureatów I stopnia podczas Finału Ogólnopolskiego. Drużynę nagrodzono również rzadko przyznawaną, prestiżową i trudną do uzyskania w całym konkursie, nagrodę Ranatra Fusca za wybitną kreatywność. Tegoroczni Mistrzowie Polski będą reprezentować kraj podczas Finałów Światowych Odysei Umysłu w Stanach Zjednoczonych.

Miesiące ciężkiej pracy

Na swój sukces uczniowie sierakowickiej Dwójki ciężko pracowali wiele miesięcy. Uczestnicy Odysei przystępując do zmagań wybierają jeden z pięciu tzw. problemów, nad którymi pracują podczas przygotowań do konkursu. Zespół Elizy Piotrowskiej podjął się zagadnienia związanego z reinterpretacją klasyki. Zadanie młodzieży polegało na jak najbardziej kreatywnym przerobieniu i zmodyfikowaniu wybranego dzieła literacko- artystycznego, aby (zgodnie z odgórnymi wytycznymi) nabrało ono zupełnie nowego znaczenia. Drużyna z Sierakowic zmierzyła się z próbą zamiany "Alicji w Krainie Czarów" na tzw. bajdokument - paradokument o bajkowym wydźwięku.

Uczniowie przygotowali wszystko samodzielnie od scenariusza po scenografię - tę, szczególnie wyróżniało ogromne drzewo stworzone z książek, które stało się głównym elementem przedstawienia, ponieważ łączy w sobie wszystkie elementy fabuły książki z odysejowym zadaniem drużyny. Na drzewo do sztuki zużyli około 40 książek, stworzyli z nich 500 liści. Stroje ozdobili kilkoma tysiącami papierowych kulek. Elementów garderoby szukali w lumpeksach, nad przystosowaniem ich do sztuki pracowała Amelia.

- Przez pół roku spędzaliśmy w szkole całe dnie. To bardzo sympatyczna i inteligentna grupa. Jej członkowie bardzo kreatywnie podchodzili do pracy, tak długo poszukiwali różnych rozwiązań, aż osiągali oczekiwany efekt. Zadbali o każdy szczegół. Czasem sami mnie zadziwiali - opowiada Eliza Piotrowska, trener drużyny.

Ogólnopolski sukces i podróż marzeń

Ciężka praca zaowocowała zwycięstwem i prestiżową nagrodą Ranatra Fusca. Warto podkreślić, że tegorocznej edycji konkursu sierakowicka grupa rywalizowała w starszej kategorii wiekowej, obejmującej również liceum.

- W związku z tym, że nasz zespół był bardzo młody, nie spodziewaliśmy się takiego sukcesu. Wiedzieliśmy, że wykonaliśmy kawał naprawdę dobrej roboty, jednak nie liczyliśmy na tak wysoką ocenę. Gdy w finale ogólnopolskim nasi oglądali efekty pracy innych drużyn, byli bladzi jak ściany. Czekaliśmy na wyniki w ogromnym napięciu, w stanie prawie przedzawałowym. Myśleliśmy, że nie mam szans lub są one bardzo małe - opowiada nauczycielka.

Gdy ze sceny padły słowa o drzewie z 40 książek,nadaniu nowego życia Reymontowi i Mickiewiczowi, zorientowali się, że chodzi o nich. Pojawiła się radość, euforia i niedowierzanie. Łzy szczęścia. Teraz sierakowiccy uczniowie mają szansę odbyć podróż marzeń i ruszyć na międzynarodowy finał do USA.

Wesprzyj młodych

Uczestnictwo w Finałach Światowych w USA wymaga niestety wielkiego wkładu finansowego drużyny, która musi samodzielnie pokryć koszty przelotów, wiz, pobytu, ubezpieczenia i wielu innych. Jest to suma około 80 tys. złotych. Zebranie takiej kwoty jest nieosiągalne dla szkoły i rodziców Odyseuszy.

- W związku z tym, zwracamy się uprzejmie z prośbą o dofinansowanie wyjazdu. Niestety Finały Światowe Odysei Umysłu zbliżają się wielkimi krokami, więc będziemy niezmiernie wdzięczni za szybkie podjęcie decyzji i wpłatę choćby najmniejszej kwoty - apeluje szkoła.

Na potrzeby wyjazdu powstała zbiórka na stronie zrzutka.pl/dnefr3. Środki można też wpłacać na konto Towarzystwa Przyjaciół Ucznia "Horyzont" - 55 1020 1866 0000 1802 0042 4127, w tytule wpisując "Finał Światowy Programu "Odyseja Umysłu". Czasu zostało niewiele, bo na pełną sumę zebrać muszą do 20 kwietnia.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.