Jak dbać o skórę z AZS? Pielęgnacja i makijaż cery atopowej

sobota, 14 kwietnia 2018 r., 12:47
fot. nadesłane

Uczucie szorstkości, ściągnięcia i pieczenia. Wstydliwa wysypka i uciążliwy świąd. Znasz to? Atopowe zapalenie skóry potrafi uprzykrzyć życie. Choć w większości przypadków symptomy choroby mijają wraz z zakończeniem okresu dojrzewania, według badań nawet co pięćdziesiąty dorosły cierpi na AZS. Jakie kosmetyki stosować do pielęgnacji i makijażu cery atopowej? Czego unikać? Sprawdź, jak dbać o skórę wrażliwą i skłonną do podrażnień.

Ratunku, AZS!

Choć atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła i momentami bardzo uciążliwa dla osób, które się z nią zmagają, nie jest zaraźliwa. Kluczem do zminimalizowania objawów takich jak wysypka, świąd czy łuszczenie jest odpowiednia pielęgnacja skóry i unikanie czynników mogących wywołać reakcje alergiczne.

Jak wybrać kosmetyki do pielęgnacji skóry atopowej?

Świąd, jeden z najwcześniejszych i jednocześnie najbardziej uprzykrzających życie objawów, utrudnia nie tylko zasypianie, ale także wykonywanie codziennych czynności. Uporczywe drapanie uszkadza naskórek, pogłębiając stan zapalny. Skóra osób cierpiących na AZS wymaga szczególnej pielęgnacji. Specjalnie dobrane kosmetyki nienaruszające warstwy lipidowej naskórka skutecznie łagodzą objawy choroby i pozwalają osobom cierpiącym na AZS odzyskać komfort życia. Krem na atopowe zapalenie skóry nie powinien zawierać substancji drażniących, czyli alergenów, sztucznych barwników, silikonów, parabenów czy oleju parafinowego. Odpowiednio dobrany kosmetyk powinien zminimalizować ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych i odbudować barierę ochronną skóry. Pamiętaj, że wszystkie kremy, maści i balsamy należy zawsze nakładać na oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu.

Jaki makijaż przy atopowym zapaleniu skóry?

Czy możliwy jest makijaż cery przy AZS? Oczywiście! Kobiety cierpiące na atopowe zapalenie skóry nie muszą całkowicie rezygnować z makijażu, lecz wciąż mogą czuć się piękne i zadbane. Jednak swędząca, błyszczącą i łuszcząca się skóra wymaga specjalnej pielęgnacji. Jeśli cierpisz na AZS, szukaj przede wszystkim produktów hipoalergicznych, które nie posiadają substancji uczulających. Unikaj ciężkich podkładów. Postaw na lekki krem koloryzujący BB (beauty balm lub blemish balm, czyli balsam na niedoskonałości), który skutecznie nawilża i maskuje zmiany skórne oraz przebarwienia. Paniom ze skórą atopową najczęściej radzi się unikania różu. Choć przy problemach z cerą warto ograniczyć makijaż twarzy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w zamian mocniej podkreślić oczy i usta. Wybierając cienie do powiek, także trzeba jednak zachować ostrożność i wybierać kosmetyki, które nie będą wysuszały skóry na powiekach.

Czego unikać przy atopii?

Osoby z atopowym zapaleniem skóry powinny szczególnie zwracać uwagę na tryb życia. Nawrotom choroby sprzyja nieustanny stres, palenie papierosów, zbyt mała ilość snu, przebywanie w zakurzonych i klimatyzowanych pomieszczeniach, noszenie ubrań wykonanych ze sztucznych materiałów, a także niedostateczna lub… nadmierna higiena. Zbyt częste mycie sprawia, że płaszcz lipidowy skóry jest osłabiony, co sprzyja jej przesuszeniu i podrażnieniu. Osoby cierpiące na AZS powinny unikać silnych detergentów oraz zrezygnować z noszenia ubrań podrażniających skórę (m.in. zrobionych z wełny). W domu osoby chorej na AZS nie powinny znajdować się ciężkie zasłony czy grube dywany, w których chętnie zamieszkują roztocza.

Na stan skóry wpływa także dieta. Nawrotom choroby może sprzyjać spożywanie nabiału czy glutenu. Oczywiście nie u każdego chorego te same produkty muszą wywołać reakcje alergiczne. Trzeba także pamiętać, że dieta eliminacyjna, polegająca na wykluczaniu z diety produktów mogących powodować alergię, nie może spowodować niedoborów w odżywianiu. Podstawą zachowania zdrowego wyglądu skóry jest więc uważna obserwacja własnego ciała, konsultacja z dietetykiem i dermatologiem oraz odpowiednia pielęgnacja skóry.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.