Nowe organy w kościele św. Kazimierza rozbrzmiały podczas koncertu inauguracyjnego

poniedziałek, 16 kwietnia 2018 r., 09:29
fot. nadesłane/UM Kartuzy

W niedzielne popołudnie w kościele św. Kazimierza odbył się uroczysty koncert inauguracyjny na nowych organach. Na rozbudowanym i wyremontowanym instrumencie zagrali prof. Bogusław Grabowski z gdańskiej Akademii Muzycznej oraz Tomasz Drążkowski, organista parafii św. Kazimierza. Organy poświęcił ks. bp Ryszard Kasyna.

Na inauguracyjny koncert na nowych organach tłumnie przybyli wierni, duchowni, przedstawiciele władz samorządowych i przyjaciele parafii św. Kazimierza.

Nowe organy wyposażono w 24 głosy, mają łącznie 1.314 piszczałek. Cztery z głosów zostały zachowane ze starych organów. Poprzedni instrument liczył już pół wieku.

Warto przypomnieć, że pierwsze organy w kościele pw. św. Kazimierza w 1887 roku zbudował organmistrz Julius Witt z Gdańska. Instrument uległ zniszczeniu w okresie II wojny światowej. Kolejne organy pojawiły się w świątyni w 1968 roku. Wówczas Ryszard "Rudi" Plenikowski i Józef Adamczyk z Kartuz w starej szafie organowej stworzyli nowy instrument. Organy powstały na potrzeby tzw. kościoła szkolnego. Z biegiem lat stan instrumentu pogarszał się i pojawiła się konieczność remontu i rozbudowy go.

Nowe organy wykonała firma Orgamistrzostwo Mirosław Jakubowski z Włocławka, korzystając z części i elementów wykonanych i zakupionych m.in. w niemieckiej firmie Aug. Laukhuff z Weikersheim. Natomiast nową szafę organową na wzór szafy Witta z 1887 roku wykonał Arkadiusz Kołodziejski.

Rozbudowa organów była możliwa dzięki ofiarom wiernych i przyjaciół parafii. Nad całością prac czuwał ks. dr Ryszard Różycki przy wsparciu dra hab. Mariusza Mroza z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

- Bóg zapłać za wspieranie dzieła rozbudowy organów. Wewnątrz organów zamontowano tabliczkę tzw. metryczkę, z wygrawerowanym opisem historii powstania instrumentu, oraz z informacją, że rozbudowa organów zrealizowana została z ofiar Wiernych i Przyjaciół Parafii św. Kazimierza w Kartuzach. Jeszcze raz chcę podziękować wszystkim, którym na sercu leży piękno naszej świątyni. Bez waszej ofiarności nigdy byśmy nie mogli cieszyć się ze zrealizowanych dzieł - poinformowała parafia.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.