Uwaga krwiodawcy! W najbliższą sobotę okazja do podzielenia się krwią

poniedziałek, 16 kwietnia 2018 r., 20:08
fot. archiwum

Przed nami druga w tym roku sobotnia akcja oddawania krwi, a więc szansa na podarowanie komuś zdrowia lub nawet życia. Drogocennym płynem będzie można podzielić się w Punkcie Krwiodawstwa w Kartuzach już od wczesnych godzin porannych.

Krew jest towarem deficytowym. Najcenniejszym lekarstwem, którego nie da się zastąpić. Ogromna ilość wypadków i zabiegów chirurgicznych powoduje, że krew jest potrzebna co minutę, średnio dla jednej na dziesięć osób przebywających w szpitalu. Oddanie krwi zajmuje zwykle kilkanaście minut, a jedna jednostka krwi może uratować życie nawet trzem osobom.

Tym ratującym życie płynem można dzielić się od poniedziałku do piątku w oddziale terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kartuzach (przy Powiatowym Centrum Zdrowia w Kartuzach w godzinach od 7. do 12.

Z uwagi na to, że nie wszyscy krwiodawcy mogą pozwolić sobie na oddawanie krwi w dni powszednie, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku wyszło z inicjatywą sobotnich akcji oddawania krwi, które zapoczątkowane w ubiegłym roku spotkały się ze sporym zainteresowaniem honorowych dawców krwi. A tym samym są kontynuowane w tym roku. Pierwsza z nich, która odbyła się 3 lutego, spotkała się z rekordowym odzewem krwiodawców z powiatu kartuskiego, którzy łącznie oddali blisko 17 litrów krwi!

Druga tegoroczna sobotnia akcja już najbliższą w sobotę, 21 kwietnia. Rejestracja dawców w godzinach od 7.15 do 10.30.

- Zapraszamy do podzielenia się krwią zarówno strażaków, jak i wszystkich tych, którzy chcieliby wesprzeć osoby potrzebujące darem krwi - zachęca mł. ogn. Paweł Gawin, prezes Klubu HDK przy KP PSP w Kartuzach.

Jeśli zastanawiasz się czy warto oddać krew, przyjdź do Punktu Krwiodawstwa w Kartuzach i rozwiej swoje wątpliwości! Oddając krew, ratujesz życie!

Kolejne pracujące soboty zaplanowano na 23 czerwca, 8 września i 17 listopada.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.