Borkowo. Dzień Europejski ze starożytnymi postaciami i hiszpańskimi tancerkami

wtorek, 17 kwietnia 2018 r., 10:20
fot. Longina Templin

Taniec irlandzki, hiszpański i Zorby. Fińskie Muminki, św. Mikołaj rozdający cukierki i renifery. Zaroiło się też od europejskich monarchów - holenderski król i królowa oraz brytyjska rodzina królewska... z psem. Nie zabrakło również starożytnych greckich bogów i symbolicznego zaprezentowania dyscyplin olimpijskich. Do tego jeszcze wokalne występy uczniów i dużo wiadomości na temat krajów Unii Europejskiej.

To wszystko przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z okazji Dnia Europejskiego, który odbył się w poniedziałkowe przedpołudnie. Każda z klas przygotowała w swojej sali kącik tematyczny, poświęcony państwu, które drogą losowania przypadło jej w udziale. W auli przeprowadzono drugą część imprezy. Tam każda z klas zaprezentowała krótki program związany z danym krajem. Było co oglądać.

- Przed rokiem nasza szkoła przystąpiła do europejskiego programu Erasmus. Siedmiu nauczycieli udało się na szkolenie do Wielkiej Brytanii i na Maltę. Wracają ubogaceni merytorycznie, językowo i kulturowo - powiedział Józef Belgrau, dyrektor szkoły.

- Dzisiaj uczniowie z wychowawcami przygotowali prezentacje w klasach i scenki z życia różnych narodów Europy. W epoce bez granic, tak geograficznych jak i tych kulturowo komunikacyjnych, bardzo ważne jest poznawanie i otwieranie się na inne narody i społeczeństwa - dodał gospodarza imprezy.

Każda klasa zadbała o charakterystyczne "drobiazgi" symbolizujące dany kraj. Można było obejrzeć miniaturową wieżę Eiffla, holenderskie rowery, chodaki i wiatraki, fińskie telefony Nokia, kilt szkocki i wiele innych gadżetów.

Duże wrażenie robiły przygotowane międzynarodowe smakołyki. Można było delektować się takimi rarytasami jak węgierski lankosz, leczo, pogacze i kurotsz. Irlandzkie ciasto szpinakowe, hiszpańskie dania tapas z chorizo oraz churros. Kusiła też chorwacka zupa rybna, faworki i cytrusy. Wszyscy uczestnicy włożyli dużo pracy, energii i trudu w przygotowanie wszystkich elementów programu Dnia Europejskiego.

Pieczę nad poszczególnym klasami sprawowały wychowawczynie: Agnieszka Czaja, Renata Belgrau, Marta Okrój, Jadwiga Kreft, Zyta Formela, Katarzyna Gruchała, Ewa Drewa, Aleksandra Formela, Justyna Wilda, Joanna Kwidzinska i Wioletta Licbarska - Kramp.

Koordynatorką Dnia Europejskiego była Aleksandra Formela, a stroną muzyczną zajmowała sie Zyta Formela.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.