Sierakowice. Wybudują ścieżki rowerowe i drogę za ponad 9 milionów

wtorek, 17 kwietnia 2018 r., 12:26
fot. internet/pixabay

Ponad dwa miliony złotych więcej będzie musiała zapłacić gmina Sierakowice, aby móc wybudować siedem kilometrów ścieżek rowerowych. Do przetargu stanął tylko jeden wykonawca i najprawdopodobniej gmina będzie musiała przyjąć jego ofertę. Zobowiązania wynikające z otrzymanych dofinansowań i trudna sytuacja na rynku budowlanym, nie pozwalają na negocjacje.

Do urzędu wpłynęła jedna oferta. Droższa o ponad dwa miliony złotych, niż zakładano. Budowa kosztować miała niespełna siedem milionów złotych. Oferta wykonawcy, który jako jedyny stanął do przetargu, opiewa na kwotę 9.180.000 zł.

- Z uwagi na to, że czas w budownictwie jest bardzo trudny, a my mamy zobowiązania wobec Urzędu Marszałkowskiego i umowy na dofinansowanie, musimy wykonać tę inwestycję. Z naszej analizy wynika, że kolejny przetarg nie będzie tańszy. Firmy na rynku już teraz mają mnóstwo zamówień. Szczególnie podwykonawcy, czyli firmy brukarskie, których jest mało. Stąd te wygórowane stawki. Najpewniej będziemy musieli przyjąć tę ofertę - tłumaczy Tomasz Maszke, kierownik referatu ds. Unii Europejskiej.

Czy gmina przystąpi do inwestycji, ostatecznie okaże się 24 kwietnia. Wówczas odbędzie się sesja rady gminy, na której radni mają podjąć uchwałę w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej gminy, a tym samym zabezpieczyć w budżecie środki na ten cel. Jeżeli rada wyrazi zgodę, wykonawca rozpocznie prace.

Ścieżka na terenie Sierakowic swój początek będzie miała w okolicy parkingu gminnego przy ulicy Słupskiej. Następnie na sygnalizacji świetlnej skręci w ulicę Krasickiego, w kierunku Mickiewicza i Bernarda Sychty. Stamtąd przejechać będzie można na teren Ołtarza Papieskiego i kościoła pw. św. Marcina, obok Zabytkowego Kościoła do ulicy Piwnej. Od stacji benzynowej ścieżka skręci w lewo do dworca PKP, gdzie do końca 2019 roku powstać ma węzeł integracyjny. Stamtąd przejdzie w ulicę Derdowskiego i Wojska Polskiego. Łącznie na terenie miejscowości powstanie nieco ponad cztery kilometry ścieżek.

- Kolejny etap to budowa ścieżki od końca ulicy Wojska Polskiego do Kamienicy Królewskiej. Tam wybudowana zostanie droga i ścieżka, która poprowadzi rowerzystów do skrzyżowania przy piekarni w Kamienicy. To ponad trzykilometrowy odcinek - tłumaczy Tomasz Maszke.

Ścieżka na terenie Sierakowic będzie wyłożona kostką betonową niefazowaną, natomiast ta do Kamienicy Królewskiej będzie asfaltowa. Droga dla rowerzystów będzie miała dwa metry szerokości i oddzielona zostanie opornikami. Wzdłuż niej wybudowana zostanie wąska 3,5 - metrowa droga z tzw. mijankami. Zarówno ścieżka, jak i droga będą asfaltowe.

Jak tylko rada podejmie uchwałę, ruszą prace budowlane. Termin ich wykonania to koniec października tego roku. Koszt narzucony przez wykonawcę to ponad dziewięć milionów złotych. Gmina pozyskała dotację na budowę węzła integracyjnego w wysokości 5 milionów, ale tylko częściowo pokryje ona budowę ścieżek. Reszta finansowana będzie z budżetu gminy.

DS

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.