Szkoła na "Wybiku" w tym roku świętować będzie dwa jubileusze. Zobacz archiwalne zdjęcia

środa, 18 kwietnia 2018 r., 09:59
fot. nadesłane

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. dra A. Majkowskiego w Kartuzach za kilka miesięcy świętować będzie jubileusz 30-lecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 5 i 20-lecia II Liceum Ogólnokształcącego. Z tej okazji rozpoczynamy cykl poświęcony historii tej placówki. Na łamach naszego portalu prezentować będziemy archiwalne zdjęcia i opowieści z życia szkoły. Zachęcamy absolwentów, byłych pracowników do podzielenia się swoimi zdjęciami z czasów szkolnych.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kartuzach, popularnie określany "Szkołą na Wybiku" w październiku świętować będzie aż dwa jubileusze - 30. rocznicę powstania Szkoły Podstawowej nr 5 oraz 20. urodziny II Liceum Ogólnokształcącego. Placówka rozpoczęła działalność dokładnie 1 września 1988 roku, a jej dyrektorem został wówczas Bogdan Zieliński. Od pierwszego dnia, szkoła tętniła życiem, pomysłami i ciekawymi inicjatywami. W jej murach powstawały koła zainteresowań i organizacje szkolne.

- Na kartach historii tej szkoły odnotowane zostały osiągnięcia wielu młodych ludzi, którzy rozsławiają jej dobre imię. Słowa uznania należą się wszystkim współtworzącym jej tradycję. Z perspektywy mijających lat, działania dydaktyczno - wychowawcze szkoły zostały uwieńczone licznymi sukcesami - podkreśla społeczność ZSO.

Od 1992 roku stery dyrektora przejęła Maria Wenta - Barlak, która przyczyniła się do utworzenia w 1998 roku II Liceum Ogólnokształcącego. W latach 2010 - 2016 funkcję dyrektora szkoły pełniła Anna Okroj. Od 1 września 2016 szkołą kieruje ponownie Maria Wenta-Barlak.

Jubileuszowe obchody będą nie tylko okazją do spotkania absolwentów szkoły, byłych uczniów i pracowników, lecz również do ożywienia wspomnień sprzed lat. Na naszych łamach przypomnimy historię ZSO, jak również archiwalne zdjęcia z jej życia.

Z okazji jubileuszu zapraszamy do podzielenia się swoimi wspomnieniami i nadsyłania zdjęć. Fotografie można przesyłać e-mailem na adres - redakcja@kartuzy.info

Z kart historii...

Na łamach naszego portalu cyklicznie publikować będziemy fragmenty historii szkoły. W części pierwszej przypominamy, jak wyglądała jej rozbudowa.

Pierwsze prace rozpoczęły się 15 grudnia 1984 r., jednak o potrzebie budowy nowej szkoły w Kartuzach dyskutowano już w drugiej połowie lat 70. Wówczas rozważano utworzenie placówki z 16 salami lekcyjnymi. Dynamiczny rozwój Osiedla Wybickiego sprawił jednak, że ostatecznie zdecydowano o wybudowaniu większego obiektu, liczącego 42 sale. Liczba mieszkańców nowych bloków systematycznie wzrastała, przedszkolaki mieszkające w tym rejonie podrosły, coraz większej liczbie młodych mieszkańców miasta, trudno było pomieścić w trzech istniejących na jego terenie, już przepełnionych szkołach podstawowych.

Prace ruszyły w grudniu 1984 r. Rozpoczęto je od melioracji terenu i wymiany gruntu.

- Jak wspominają mieszkańcy Kartuz cały teren obecnego osiedla Wybickiego był bagnisty i podmokły, dlatego wykonanie prac, o których mowa, było niezbędne do rozpoczęcia jakichkolwiek działań związanych z budową tak ogromnego budynku jakim jest szkoła. Te ruszyły w roku 1985. Inwestorem przedsięwzięcia została Spółdzielnia Mieszkaniowa "Kaszuby", na terenie której została zlokalizowana placówka - informuje szkoła.

Zgodnie z planami budowlanymi budynek szkoły miał składać się z sześciu segmentów połączonych łącznikami. W ramach inwestycji zaplanowano również budowę przedszkola.

"Głos Wybrzeża" nr 203/1 IX 1988 tak wówczas pisał o tej inwestycji: "Na osiedlu Wybickiego budowana jest 42-izbowa szkoła wraz z 4-oddziałowym przedszkolem, ale oddanie do użytku całego kompleksu ma nastąpić dopiero za dwa lata. Przewidując ogromne trudności związane z napływem dzieci do miasta, tutejsze władze oświatowe zwróciły się więc do generalnego wykonawcy - Przedsiębiorstwa Budownictwa Rolniczego z Kartuz z prośbą o przekazywanie szkolnych obiektów do użytku etapami".

Oprac. MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.