Gmina Sierakowice. Ruszyła budowa drogi z Jelonka do Tuchlina

środa, 18 kwietnia 2018 r., 12:31
fot. internet/google.maps

Gmina Sierakowice przetarg na budowę drogi z Jelonka do Tuchlina rozstrzygnęła na początku kwietnia. Tak, jak pierwszy etap budowy drogi ze Szklanej do Jelonka, prace wykona firma Dromos. W ramach inwestycji wyremontowana zostanie także ulica Kopernika w Sierakowicach, gdzie powstanie również kanalizacja deszczowa.

Umowa o dofinansowanie dla projektu pn."Przebudowa i budowa dróg gminnych 152024G oraz 152087G w gminie Sierakowice", między wojewodą pomorskim a wójtem gminy Sierakowice podpisana została pod koniec marca. Przetarg udało się rozstrzygnąć na początku kwietnia. Pierwszy etap budowy drogi relacji Szklana - Tuchlino, wykonywała firma Dromos. Tak będzie i tym razem. Umowa sprzed dwóch lat na budowę pierwszego etapu drogi, relacji Szklana - Jelonko, dała teraz gminie możliwość negocjacji cen.

- Gdy przeprowadzaliśmy przetarg na budowę drogi Szklana - Jelonko, zastrzegliśmy, że wykonawca, który wygra, będzie mógł u nas zrobić jeszcze 10 kilometrów dróg, a także dokończy budowę drogi relacji Szklana - Tuchlino. Z tego względu mogliśmy negocjować w tzw. trybie "z wolnej ręki". Ceny negocjowaliśmy z wykonawcą odpowiednio wcześniej, zanim jeszcze stawki poszły w górę. Dlatego udało nam się uzyskać cenę o 30 tys. zł niższą, niż zakładał nasz kosztorys - tłumaczy Tomasz Maszke, kierownik referatu ds. Unii Europejskiej.

Gmina Sierakowice na ten cel pozyskała z programu tzw. Schetynówek wsparcie finansowe w wysokości 1 936 688,00 zł, co stanowi 50 % wartości kosztów kwalifikowanych zadania. Całkowita kosztorysowa wartość inwestycji wynosi - 4 271 766,10 zł.

Zadanie obejmuje trzy inwestycje. Pierwszą z nich jest budowa drogi gminnej relacji Jelonko - Tuchlino o długości ponad 2,5 km, wraz z przebudową sieci wodociągowej oraz infrastruktury elektroenergetycznej i teletechnicznej. Kolejny etap to przebudowa odcinka ul. M. Kopernika w Sierakowicach o długości prawie pół kilometra, wraz z budową kanalizacji deszczowej oraz przebudową istniejącej infrastruktury teletechnicznej oraz sieci wodociągowej. Trzeci etap to dalszy ciąg, prawie 200 - metrowy ulicy Kopernika.

- Na wykonanie prac związanych z przebudową wodociągów na ulicy Kopernika, dofinansowanie udało się pozyskać Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji - dodaje Tomasz Maszke.

Termin wykonania prac upływa z końcem listopada. Jak informuje Tomasz Maszke, prawdopodobnie drogę relacji Jelonko - Tuchlino wykonawca odda do użytku do końca września, zaś ulicę Kopernika do końca października.

DS

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.