Dyskutowali o tym, jak będzie wyglądał nowy skatepark w Kartuzach

czwartek, 19 kwietnia 2018 r., 20:18
fot. MD-Z

W czwartkowe popołudnie w budynku Kartuskiego Centrum Kultury odbyły się konsultacje projektu nowego skateparku, który stanąć ma na terenie Parku Solidarności. Wzięli w nim udział twórcy projektu inwestycji, przedstawiciele władz samorządowych oraz ci najbardziej zainteresowani - skaterzy, którzy będą z obiektu korzystać.

Zgodnie z planami nowy skatepark ma powstać w Kartuzach jeszcze w tym roku. Poprzedni dedykowany skaterom obiekt znajdujący się przy ul. Chmieleńskiej rozebrano w ubiegłym roku.

- Poprzedni skatepark zlikwidowaliśmy ze względów bezpieczeństwa. Udało nam się wprowadzić do budżetu stworzenie nowego skateparku. Nowe miejsce - przy Parku Solidarności zostało specjalnie tak wybrane, przy pozwoleniu konserwatora zabytków. Zależało nam, by było w pewnej odległości od mieszkań, bo w poprzedniej lokalizacji otrzymywaliśmy sygnały od mieszkańców, że przeszkadza im hałas. Najeżdżanie, stukanie o różnych godzinach było uciążliwe, dlatego szukaliśmy miejsca, które będzie z jednej strony bardziej ustronne, a z drugiej wpasowało się w otoczenie - mówił burmistrz Mieczysław Gołuński.

Jak poinformował, gmina planuje na inwestycję wydać około 0,5 mln zł. Decyzją władz miasta o kształcie inwestycji mieli zdecydować sami jego przyszli użytkownicy. W związku z tym zorganizowano konsultacje, na które zaproszono w szczególności skaterów, osoby jeżdżące na deskorolkach, BMX-ach czy rolkach.

- Chciałbym abyśmy wykorzystali takie elementy, figury i konfiguracje, które są dobrym materiałem do wykorzystania dla was, ale proszę też wziąć pod rozwagę to, by z tego miejsca korzystali nie tylko sami specjaliści, ale też osoby początkujące - mówił burmistrz.

- Ważne, by miejsce to było też bezpieczne. Stwórzmy takie rozwiązania, które dadzą poczucie bezpieczeństwa i tym jeżdżącym i tym, co się będą dopiero uczyć - dodał.

Na konsultacje licznie stawili się zarówno deskorolkarze, jak i osoby jeżdżące na BMX-ach. Przedstawiciele firmy URO PROJEKT z Elbląga, którzy wygrali przetarg na projekt obiektu zaprezentowali na spotkaniu jego wstępną koncepcję. Jak podkreśliła projektantka inwestycji, przedstawiony projekt był pokłosiem konsultacji z Marcinem Światoszkiem, jednym z kartuskich skaterów.

- Skatepark tworzyć będzie wydłużona płyta betonowa. Będzie wykonany w technologii monolitycznej i wszystkie przeszkody też będą betonowe, monolityczne, dzięki temu uzyskamy gładkie najazdy. Zgodnie z tym, co ustaliliśmy na terenie skateparku będzie znajdowało się dziesięć przeszkód - mówiła projektantka.

Skatepark będzie miał powierzchnię ok. 860 m kw. Znajdą się w nim takie przeszkody jak wulkan, banki i quartery.

Uczestnicy spotkania bardzo merytorycznie się do niego przygotowali, pytali m.in. o rodzaj nawierzchni z jakiej zostanie skatepark wykonany, negocjowali wysokość poszczególnych przeszkód i odległość ich od siebie.

- Na wszystko są normy. Każda z przeszkód musi mieć swoją strefę bezpieczeństwa. Im przeszkoda jest wyższa tym większej powierzchni potrzebuje, a teren mamy ograniczony - wyjaśniała projektantka.

Ostatecznie udało się wynegocjować m.in. wydłużenie skateparku o metr - dwa i podwyższenie jednego z najazdów z 1,8 m do 2,5 m wysokości.

Na zakończenie spotkania wszyscy udali się do Parku Solidarności. W miejscu, gdzie powstanie skatepark jego przyszli użytkownicy, projektanci i przedstawiciele władz miasta stanęli do wspólnego zdjęcia, które pojawi się w skateparku.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.