Jezioro Tuchomskie tonie w śmieciach? Mieszkańcy reagują

piątek, 20 kwietnia 2018 r., 09:02
fot. nadesłane

Zamiast odpoczywać w pięknej scenerii jeziora Tuchomskiego, udający się nad akwen mieszkańcy napotykają się na śmieci. Zaśmiecanie terenu zgłosili do żukowskiego magistratu, jednak odpowiedzi nie uzyskali, a odpadów, jak dodają, przybywa.

Nowelizacja systemu gospodarowania odpadami miała sprawić, że śmieci znikną z lasów i brzegów akwenów wodnych. Niestety tak się nie stało, a czasami odnosi się wrażenie, że amatorów wyrzucania odpadów do kompleksów leśnych lub innych nieprzeznaczonych do tego miejsc przybywa. Przykładem na to może być chociażby brzeg jeziora Tuchomskiego.

Z prośbą o interwencję zwróciła się do nas jedna z Czytelniczek, która fakt zaśmieconego brzegu akwenu zgłaszała do żukowskiego magistratu.

- Nad jeziorem Tuchomskim powstaje wysypisko śmieci. Pisałam w tej sprawie do wydziału środowiska Urzędu Gminy w Żukowie, ale odpowiedzi nie otrzymałam. Śmieci natomiast nad jeziorem przybywa - podkreśla nasza Czytelniczka.

Sprawę postanowiliśmy więc wyjaśnić w żukowskim urzędzie.

- 6 kwietnia wpłynął e-mail od mieszkanki gminy. Żukowo, zwracający uwagę na stan wokół jeziora Tuchomskiego. Dodatkowo w przesłanym e-mailu załączone były zdjęcia przedstawiające orientacyjną lokalizację odpadów. W dniu 10 kwietnia pracownicy Urzędy Gminy w Żukowie dokonali oględzin w przedmiotowej sprawie - informuje Beata Bujnowska-Kowalska, inspektor ds. promocji i kontaktu z mediami Urzędu Gminy w Żukowie.

- Podczas prowadzonego postępowania wyjaśniającego ustalono właściciela terenu. W dniu 12 kwietnia sprawę przekazano do referatu Komunalnego i Infrastruktury Drogowej celem zlecenia posprzątania przedmiotowego terenu. W dniu 19 kwietnia zostało przygotowane pismo z odpowiedzią do zgłaszającej - podsumowuje.

Warto dodać, że za zaśmiecanie grozi mandat karny w wysokości do 500 zł, a w przypadku, gdy sprawa trafi do sądu grzywna w wysokości nawet do 5.000 zł.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.