Gmina Sierakowice. Koło Gospodyń Wiejskich z Paczewa z 10 - letnim stażem

niedziela, 22 kwietnia 2018 r., 10:09
fot. DS

Kobiety "do tańca i do różańca". Zawsze uśmiechnięte, pomocne i bardzo pracowite. Od dziesięciu lat ich wypieki nie tylko rozpieszczają podniebienia mieszkańców, ale przede wszystkim przynoszą zyski, którymi obdarowują potrzebujących. Zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia. Mowa o paniach z Koła Gospodyń Wiejskich z Paczewa, które właśnie obchodzi swój jubileusz.

Koło Gospodyń Wiejskich w Paczewie formalnie swoją działalność rozpoczęło w kwietniu 2008 roku. Od razu z przytupem, bo na pierwszym Powiatowym Turnieju KGW, panie zdobyły Grand Prix. Tam gdzie się pojawiają, zostają zauważone. Biorą udział w licznych konkursach, targach i pokazach. Promują gminę i kuchnię kaszubską. Mają na swoim koncie liczne akcje charytatywne. Od lat wspierają parafię pw. św. Marcina w Sierakowicach oraz hospicja. Mieszkańcy chętnie kupują ich wypieki, a dochód ze sprzedaży Paczewianki przekazują na rzecz potrzebujących. Mimo licznych zajęć, zawsze gotowe są pomóc.

- Staramy się działać i wychodzić z naszą pracą do ludzi. Zorganizowałyśmy wiele wydarzeń kulturalnych, brałyśmy udział w wielu konkursach kulinarnych i turniejach. Pracowałyśmy na rzecz ludzi potrzebujących, ale też się dobrze bawiłyśmy i podróżowałyśmy. Przekrój działalności koła jest bardzo szeroki. Poza tym jesteśmy ze sobą zżyte. Bardzo mnie to cieszy, że kobiety z jednej wsi się jednoczą i wspólnie działają - opowiada Halina Miotk, przewodnicząca KGW "Paczewianki"

- W kole jestem od początku. Dla mnie to odskocznia od wszystkiego - od wnuków i od codziennej pracy. Przyjaźnimy się i wspieramy, a także wspólnie rozwiązujemy problemy. Poza tym lubię nasze występy, role, w które się wcielamy. Mogę być zmęczona, ale dla Koła zawsze znajdę czas i siłę. Cieszę się, że ludzie nas tak przyjmują - dodaje Lila Markowska.

Ta renoma, którą wypracowały sobie panie przez lata skutkuje licznymi nagrodami. Między innym Perłą Kaszub, którą otrzymały w 2016 roku. Z okazji pierwszego jubileuszu i pięciolecia działalności Koło Gospodyń Wiejskich z Paczewa wydało książkę z przepisami. 10 - lecie udało się uczcić wydaniem kolejnej publikacji. Tym razem jest to książka opisująca szeroką działalność koła. Napisała ją Barbara Klawikowska.

- Nie chciałam robić ani albumu, ani kroniki. Dotknęłam ich historii. Trzymałam się dwóch bardzo aktualnych dat. Pierwsza to stulecie odzyskania niepodległości. Wyjęłam z tego ważnego dla Polski okresu dziesięć lat. Nazwałam to portretem zbiorowym, aby móc ocenić działanie tych kobiet. Chciałam tę ich działalność umiejscowić w historii, bo trwamy właśnie dzięki Takim, jak panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Paczewa. Bardzo charakterystyczne jest to co robią dla - dla swojej wsi, mieszkańców, ludzi starszych i potrzebujących. Urealniają również bardzo ważną wartość - "niech nie wie lewa ręka co robi prawa". W ich działalności tkwi pewna skromność, a dobro warto pokazywać - tłumaczy Barbara Klawikowska.

Publikacja swoją premierę miała podczas uroczystości, która odbyła się w sobotę w Świetlicy Wiejskiej w Paczewie. W jubileuszu uczestniczyli m.in. starosta Janina Kwiecień, wójt gminy Sierakowice Tadeusz Kobiela, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sierakowicach, Judyta Kroskowska, była dyrektor Irena Kulwikowska, koleżanki z zaprzyjaźnionych kół, a także prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Piotr Hałuszczak, który odznaczył Elżbietę Walkusz odznaką honorową "Zasłużony dla Rolnictwa". Poza tym dziesięć członkiń otrzymało odznaczone medalem "Order Serca - Matkom Wsi".

Panie wierzą, że ich dorobek nie pójdzie na marne i koło będzie się rozwijać. Wierzą, że dołączą do nich nowe, młode członkinie, które kontynuować będą ich dzieło.

DS

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.