Żukowo. Kościół św. Jana Chrzciciela zostanie odrestaurowany

niedziela, 22 kwietnia 2018 r., 14:59
fot. Longina Templin

Od prawie czterech miesięcy trwają prace konserwatorsko - restauratorskie w świątyni, o której pierwsze wzmianki sięgają XIII wieku. - Rozpoczęcie realizację tego zadania poprzedzone było intensywną pracą związaną z przygotowaniem dokumentacji techniczno - budowlanej, w tym konsultacji z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków - powiedziała Sylwia Laskowska - Bobula, zastępczyni burmistrza.

Efektem zabiegów będzie kompleksowe odtworzenie kościoła. W rękach konserwatorów jest już ołtarz główny, dwa ołtarze boczne oraz obrazy. Podczas wykonywania odkrywek próbnych natrafiono na freski. One również zostaną odtworzone. Całkowitą wartości przedsięwzięcia szacuje się na pół miliona złotych.

- Są to o tyle istotne elementy w kościele św. Jana Chrzciciela, ponieważ ołtarze i obrazy sięgają początku XVII wieku. To zabytek bardzo dużej wagi. Wszystkie są już wpisane do rejestru zabytków. Wydano też decyzje na prace restauratorskie - powiedziała Sylwia Laskowska - Bobula, zastępczyni burmistrza.

W tej chwili trwają starania o dofinansowanie, m. in. od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Realna kwota do uzyskania to 50 tys. złotych. Złożono też wniosek do Starostwa Powiatowego w Kartuzach o dofinansowanie na prace związane z restauracją ołtarza głównego. Możliwe, że uda się otrzymać 40 tys. złotych. Jednocześnie zostały podjęte starania żukowskiej parafii o uzyskanie dofinansowania ze strony żukowskiego samorządu. Wszystko wskazuje na to, że takie wsparcie będzie. Dotacja gminy byłaby największa, bo może wynieść 150 tys. złotych. Wartość całej inwestycji to około pół mln złotych.

- Prowadzone prace będą gruntowne i kompleksowe. Wykonano już ogrzewanie. Trwają przygotowania do wykonania instalacji elektrycznych wewnątrz kościoła. Do tego jeszcze będzie malowanie ścian. Wymieniona zostanie posadzka. Zrekonstruowany i odrestaurowany zostanie ołtarz główny, ołtarze boczne i wszystkie obrazy. Wykonano też odkrywki próbne na elewacji wewnętrznej kościoła, gdzie zostały odkryte freski. Jeden z napisów będzie biegł dookoła ścian świątyni i też zostanie odtworzony - stwierdziła nasza rozmówczyni.

- Obiekt będzie pełnił funkcję nie tylko sakralne, ale i kulturalne. Nie ma piękniejszego i bardziej wartościowego zabytku w naszej gminie i nie ma też tak starych obiektów zabytkowych w powiecie - dodała.

Prace planuje się zakończyć do końca września br.

Pierwsza wzmianka o tym kościele pochodzi z 1253 r. W 1433r. przez Pomorze przeszedł najazd husytów przeciwko Krzyżakom. Wówczas spalono kościół, który pozostał w ruinie przez kolejne 200 lat. Dopiero zakonnik A. Wskrzyński w 1604 r. doprowadził do odbudowy kościoła ze zniszczeń. Podczas II wojny światowej kościół św. Jana został bardzo zniszczony i stał opuszczony przez całe dziesięciolecia. Inicjatywę renowacji zapomnianej świątyni podjął proboszcz ks. Jan Pliszka. Kościół św. Jana zaczął funkcjonować w 1979 r.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.