Sierakowice. Flaga narodowa dla każdej rodziny

wtorek, 24 kwietnia 2018 r., 11:37

Sierakowicki samorząd chce zachęcić swoich mieszkańców do eksponowania najważniejszych symboli narodowych. Z tego względu do każdej rodziny w gminie trafić ma prezent - flaga narodowa. Flagi, razem z drzewcem, mają być rozdane mieszkańcom do końca kwietnia. Ci, do których prezent nie dotrze, mogą odbierać swoje flagi w urzędzie już od wtorku, 24 kwietnia.

Inicjatorem akcji jest wójt Tadeusz Kobiela, który chce zachęcić mieszkańców do eksponowania naszego symbolu narodowego, zwłaszcza w tym szczególnym roku - stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jak informuje na stronie urzędu wójt, ten pomysł narodził się kilka lat temu.

- Patrząc na kraje skandynawskie - Szwecję czy Danię, można zauważyć, że tam jest kult flagi. Nie mówiąc już o Ameryce - dla Amerykanów flaga jest jedną ze świętości narodowych. Niestety, nie można tego powiedzieć o Polsce. Jesteśmy silnie związani ze sprawą polskości, a przecież flaga - obok hymnu i godła - jest jednym z filarów i ma swoje umocowanie w konstytucji. To są symbole narodowe szczególnej wagi. Boleję nad tym, że u nas flaga jest tak mało doceniana. O ile pierwszą zwrotkę hymnu Polacy potrafią zaśpiewać, a gołdo w urzędach jest, bo musi być, to z flagą jest różnie. Widzę to po świętach narodowych, jak mało osób wywiesza flagę. Nasze ulice byłyby puste, gdyby nie zaangażowanie samorządu - tłumaczy Tadeusz Kobiela.

Aby tym razem było inaczej, do mieszkańców trafi około 3,5 tys. flag razem z drzewcem. Planowo mają one zostać rozdane do końca kwietnia. Ich rozprowadzeniem zająć się mają sołtysi, natomiast w samych Sierakowicach - dyrektorzy szkół podstawowych. Pozostali mieszkańcy, których dzieci nie uczęszczają do podstawówek, mogą odebrać flagę w urzędzie. Przygotowane czekać będą na nowych właścicieli od wtorku, 24 kwietnia w biurze podawczym urzędu.

Do flagi zostanie dołączona informacja z wykazem świąt i propozycją dat, kiedy powinna zostać wyeksponowana. To łącznie dziesięć dni w roku. Poza 3 maja i 11 listopada, na listę wpisano takie dni jak 8 lutego - dzień wyzwolenia Sierakowic spod jarzma pruskiego, czy 1 września upamiętniający wybuch II wojny światowej. Jak zaznaczają pomysłodawce, te daty stanowią jedynie propozycję.

DS

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.