MEVO - największa wypożyczalnia rowerów miejskich w Polsce połączy Kartuzy i Trójmiasto!

wtorek, 24 kwietnia 2018 r., 13:12
fot. nadesłane

14 nadmorskich gmin - w tym Kartuzy - niebawem zostanie połączonych siecią rowerów miejskich. Według projektu wszystkie gminy ma wypełnić w sumie aż 660 stacji z pojazdami, łącząc miejscowości, które dzieli nawet 90 km. To oznacza, że Pomorzanie skorzystają z największego, ale też najnowocześniejszego systemu rowerów miejskich w Polsce - czekają na nich rowery 4. generacji!

4. generacja rowerów to pojazdy naszpikowane elektroniką. Dzięki temu użytkownik nie będzie musiał zostawiać jednośladu koniecznie w stacji dokującej, ale choćby przypinając go do zwykłego stojaka na rowery w dowolnym miejscu. Lokalizator GPS, który na bieżąco monitoruje położenie naszego pojazdu zbiera przy okazji dane, który pozwalają poprawić komunikację publiczną - wykorzystuje informację o tym, w których godzinach przypada największy ruch, i które ścieżki rowerowe są najpopularniejsze. Co ciekawe, niektóre pojazdy będą rowerami elektrycznymi.

Czy rower faktycznie można zostawić gdziekolwiek?
Jednocześnie, dzięki takim zabezpieczeniom, kradzież roweru miejskiego jest bardzo utrudniona. Oprócz wspomnianego lokalizatora GPS, który wskazuje jego pozycję, rower 4. generacji wyposażony jest w czujnik ruchu oraz automatyczną blokadę koła. W Krakowie, gdzie od pewnego czasu działa system rowerów miejskich Wavelo, firma wdrażająca rozwiązała też problem porzucania rowerów daleko od często uczęszczanych regionów - z jednej strony pozostawienie jednośladu na odludnych peryferiach miasta grozi karą 100 zł, a z drugiej odstawienie go do stacji dokującej jest nagradzane złotówką, która wpływa na konto użytkownika. W taki sposób rozmieszczenie rowerów w całym obszarze pozostaje równomierne - dodaje Krzysztof Rydlak z sieci sklepów Spy Shop z salonem w Gdyni, które dostarczają produkty i zaawansowane rozwiązania dbające o bezpieczeństwo firm i osób prywatnych.

Tani dojazd do pracy, czyli ile kosztuje wypożyczenie roweru?

Za pomocą smartfona lub karty zbliżeniowej rower wypożyczymy już w kilka sekund. Szczególnie ciekawie zapowiada się oferta dla osób, które wykupią abonament - na przykład, żeby dojeżdżać na rowerze do pracy - wtedy jego koszt to 10 zł miesięcznie, w czym otrzymamy 90 minut jazdy dziennie. Po przekroczeniu tego limitu naliczany będzie koszt 5 groszy za minutę. Całoroczny abonament wynosi natomiast 100 zł.

Czy wraz z systemem rowerów miejskich pojawi się też gęsty system tras rowerowych?

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.