O czym informuje księga wieczysta?

środa, 25 kwietnia 2018 r., 12:00
fot. nadesłane/Fotolia

Osoba, która ma zamiar zakupić nieruchomość, musi sprawdzić jej stan prawny. W tym celu trzeba koniecznie zapoznać się z księgą wieczystą. Czym jest ten dokument i jakie informacje można w nim znaleźć? Właśnie tym zajmiemy się w poniższym artykule.

Co to jest księga wieczysta?

Księga wieczysta jest rejestrem, w którym znajdują się dane na temat stanu prawnego nieruchomości. Mowa tutaj o gruntach, które są odrębnym przedmiotem własności, budynkach oraz lokalach. Każda taka nieruchomość musi mieć osobną księgę wieczystą z przydzielonym numerem. Zdarza się czasem, że osoba mająca kilka własności graniczących ze sobą chce je wprowadzić w rejestrze pod jedną księgę wieczystą. Tego typu sytuacja jest również dozwolona. Natomiast istotną kwestią jest to, że informacje te są jawne i właśnie dlatego może je sprawdzić każdy, kto ma taką potrzebę. Niewątpliwie powinna to zrobić osoba, która przymierza się do zakupu lokalu, domu, czy gruntu. Można w ten sposób zyskać bardzo cenne dane. O czym mowa?

Czego można się dowiedzieć z księgi wieczystej?

Na samym początku należy przejrzeć podstawowe informacje, które znajdują się w dziale pierwszym księgi wieczystej. Chodzi o dokładny adres, powierzchnię, czy liczbę pomieszczeń. Ważne dla nabywcy będzie także to, na jakich zasadach przysługuje możliwość korzystania z parkingu, czy z placu zabaw. Czytając wpisy, które figurują w rejestrze pod konkretną nieruchomością, można się dowiedzieć kto faktycznie ma do niej prawa oraz w jakim stopniu. To ważne, ponieważ podczas podpisywania umowy trzeba upewnić się, że zawieramy ją właśnie z osobą bądź instytucją uprawnioną. Kolejną istotną sprawą są ewentualne obciążenia hipoteczne ciążące na własności, którą chcemy nabyć. Warto sprawdzić także ewentualne służebności wieczyste związane na przykład z gruntem. Możemy być zaskoczeni, gdy dowiemy się, że dana osoba, czy firma ma dożywotnie prawo przejeżdżać przez naszą działkę.

Jak widać, sprawdzenie księgi wieczystej jest kwestią pierwszorzędną, gdy przymierzamy się do zakupu nieruchomości. W tych czterech działach (I - Oznaczenie nieruchomości i spis praw związanych z własnością; II - Własność; III - Prawa, roszczenia i ograniczenia; IV - Hipoteka), z których składa się konkretny dokument, znaleźć można wiele przydatnych danych. Szukając informacji o tym, jak dotrzeć do księgi wieczystej interesującej nas nieruchomości warto wejść na stronę Ksiegiwieczyste.edu.pl.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.