Na jakich portalach szukać pracy?

środa, 25 kwietnia 2018 r., 12:03
fot. nadesłane

Wiele osób zastanawia się, jak szukać pracy przez serwis ogłoszeniowy. Jednak mało kto zastanawia się, jak wybrać serwis ogłoszeniowy, z którym będziemy mieli największe szanse, by rzeczywiście tę pracę znaleźć. Internet roi się od różnego rodzaju portali - jest ich tak wiele, że można dostać oczopląsu. Pocieszające jest to, że w niektórych przypadkach już na pierwszy rzut oka możemy stwierdzić, czy dana strona jest coś warta. Czym się kierować? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Liczba użytkowników

Sprawa najbardziej oczywista: nie rejestrujmy się na portalach, na których nikogo nie ma. Szukając pracy powinniśmy brać pod uwagę jedynie serwisy ogłoszeniowe, które cieszą się dużą popularnością. W jaki sposób sprawdzić, ilu użytkowników odwiedza daną stronę? Najłatwiej to zrobić zerkając na liczbę wyświetleń obok konkretnych ogłoszeń. Albo i jeszcze prościej - na samą liczbę ogłoszeń. Możemy też ułatwić sobie zadanie i sprawdzić w wyszukiwarce, jakie są najpopularniejsze portale do szukania pracy. Albo odwiedzić blogi, których autorzy podpowiadają ludziom, jak szukać pracy. Na tego typu stronach zwykle znajdują się listy z nazwami portali. Mało tego - obok każdego z serwisów ogłoszeniowych zwykle widnieje krótki opis. Czyli z góry wiemy, czego możemy się spodziewać. Dla przykładu, serwis MojProgres.pl należy do Grupy Progres - agencji specjalizującej się w działaniach związanych z pozyskiwaniem pracowników. To bardzo cenna informacja, wskazująca profesjonalizm i skalę ich działań.

Warto też poczytać publikowane w internecie opinie. Jeżeli pod jakimś portalem widnieje komentarz w stylu "to dobra strona, ale tylko dla nauczycieli języków obcych", to raczej powinniśmy się wycofać. Chyba że sami jesteśmy nauczycielami jakiegoś języka i szukamy uczniów.

Przejrzystość, prostota i social media

Druga ważna sprawa to wygląd serwisu ogłoszeniowego. Mało profesjonalna oprawa graficzna strony tytułowej już sama w sobie jest sygnałem ostrzegawczym. Jeżeli coś budzi nasze wątpliwości, nie ryzykujmy. Rejestrujmy się na portalach, gdzie wszystko jest elegancko wyjaśnione, a zarządzanie profilem nie wymaga specjalnych umiejętności. Nic nam nie przyjdzie z obecności na stronie, której nie potrafimy obsługiwać. Koniecznie też powinniśmy sprawdzić, czy dany serwis ogłoszeniowy jest w jakiś sposób połączony z mediami społecznościowymi - na przykład, czy można się rejestrować za pomocą Facebooka. Zazwyczaj strony, które wykorzystują potencjał social media, są bardziej wiarygodne i cieszą się większą popularnością wśród pracodawców. Wiele firm z entuzjazmem podchodzi do możliwości podejrzenia naszego profilu na Facebooku. Pytanie tylko - czy my chcemy, by nasz profil był dostępny dla potencjalnego pracodawcy? Bo jeśli nie, to raczej powinniśmy poszukać innego portalu.

FAQ nie tylko dla ozdoby i blog z wartościowymi instrukcjami

Na zakończenie trzeba podkreślić, że najlepszy serwis ogłoszeniowy to taki, który aktywnie pomaga swoim użytkownikom. Na przykład szczegółowo wyjaśnia - za pomocą bloga bądź FAQ -, jak szukać pracy, używając konkretnych narzędzi. Warto poświęcić trochę czasu na przeczytanie tego typu podpowiedzi. Jeżeli wydają nam się wartościowe, to znaczy, że trafiliśmy na stronę tworzoną przez prawdziwych profesjonalistów. I właśnie tam powinniśmy pozostać.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.