Mieszkańcy Kartuz zasadzili drzewa przy kolegiacie, niebawem powstanie tam park

czwartek, 26 kwietnia 2018 r., 11:57
fot. nadesłane/Piotr Kuchta

Okolice kartuskiej kolegiaty, to kolejny punkt, który ma stać się ważnym dla mieszkańców miejscem. Niebawem powstanie tam park "Zasłużonym dla Kartuz". W środowe popołudnie, pierwsze drzewa zasadzili sami mieszkańcy. Swoje miejsce między Kolegiatą a parkingiem, znalazło pięć długowiecznych lip i tyle samo granitowych tablic, które mają upamiętnić wyjątkowych ludzi związanych z miastem.

Jak mówią organizatorzy, mieli oni niesamowite szczęście, że mimo deszczowego dnia, o godzinie, na którą zaplanowali sadzenie pamiątkowych drzew, pojawiło się słońce. Wspólna inicjatywa Urzędu Miejskiego w Kartuzach, Towarzystwa Miłośników Kartuz oraz Klubu Literatury i Sztuki im. Grażyny Pytki przy kartuskiej Bibliotece, doszła do skutku. Przy kartuskiej Kolegiacie mieszkańcy posadzili pięć długowiecznych lip, a przy nich umieścili granitowe tablice. Upamiętnieni zostali Jan z Rusocina - fundator zakonu kartuzów, Jan Thiergart - fundator kartuskiej świątyni, Jan Deterhus - pierwszy przeor zakonny oraz Jerzy Schwengel - wybitny XVIII-wieczny przeor i dziejopis zakonu.

Ponadto obok Monumentu Mnicha Kartuskiego zasadzono dwie brzozy. Cała akcja przeprowadzona została w formie warsztatów, które odbyły się w ramach Kartuskich Inicjatyw Mieszkańców. Przeprowadziła je Aleksandra Brillowska, specjalista ds. architektury przestrzeni z Wydziału Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Kartuzach.

Środowe wydarzenie nie jest jednak ostatnim. Mieszkańcy będą jeszcze mieli okazję dołożyć swoją cegiełkę do powstającego parku. W czerwcu organizatorzy zapraszają na sadzenie wieloletnich kwiatów na terenie pomiędzy parkingami przy kolegiacie. Wówczas teren przy Monumencie Mnicha Kartuskiego będzie można już nazwać parkiem. Jak mówią pomysłodawcy, będzie to park "Zasłużonym dla Kartuz".

info. UM w Kartuzach, oprac. DS

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.