Leźno. Strażacy obchodzili żelazny jubileusz

niedziela, 29 kwietnia 2018 r., 11:51
fot. Longina Templin

Od 65 lat bezinteresownie niosą pomoc bliźnim. Z tej okazji w sobotnie popołudnie odbyła się jubileuszowa uroczystość, którą rozpoczęła mszą św. w miejscowym kościele. Po nabożeństwie pododdziały przemaszerowały na plac przy strażnicy. Tam odbył się apel oraz przekazanie i poświęcenie urodzinowego prezentu, którym był samochód ratowniczo-gaśniczy. Na ręce druhów spłynęło mnóstwo życzeń, gratulacji oraz podziękowań za oddanie, poświęcenie i niesienie pomocy.

Burmistrz gminy Wojciech Kankowski, przekazując jednostce samochód, życzył strażakom poczucia radości ze służby społeczeństwu i szczęśliwych powrotów z akcji. Życzył też, aby ich dalsza działalność była źródłem satysfakcji i spełnienia aspiracji.

Do życzeń i gratulacji dołączyli m. in. przewodniczący Rady Powiatu Mieczysław Wozniak, wicestarosta Bogdan Łapa, Edmund Kwidziński, dyrektor wykonawczy ZOSP RP w Gdańsku oraz komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach mł. bryg. Romuald Pituła.

- Niech ten dzień jubileuszu 65-lecia waszej jednostki przyniesie satysfakcję z wypełniania niełatwej humanitarnej społecznej strażackiej służby, niech będzie okazją do koleżeńskiego spotkania bez alarmowej syreny. Proszę przyjąć serdeczne podziękowania za lata wiernej służby strażackiej sprawie, za zaangażowanie w rozwiązywanie spraw naszego środowiska stanowiących małą cząstkę spraw ogólnonarodowych, za walkę o coraz wyższy poziom bezpieczeństwa każdego z nas - takie słowa skierował do jubilatów Edmund Kwidziński, dyrektor wykonawczy ZOSP RP w Gdańsku.

- Chciałbym pogratulować wszystkim odznaczeń i wyróżnień, życzyć dalszej owocnej pracy na rzecz drugiego człowieka. Chciałbym żebyście jak najczęściej wracali do domu bezpiecznie, aby wasze rodziny były spokojne i aby tych wezwań do zdarzeń było jak najmniej. Życzę wam w życiu prywatnym i zawodowym wszystkiego najlepszego - powiedział wicestarosta Bogdan Łapa.

Przekazany do użytku nowy samochód poświęcił ksiądz Piotr Wulgaris, wikary leźnieńskiej parafii.

Jubileuszowy prezent kosztował 750 tys. zł tys. złotych. Pół miliona na zakup przekazał żukowski samorząd. Pozostałe środki otrzymano od Marszałka Województwa Pomorskiego, Starostwa Powiatowego w Kartuzach, NFOŚiGW i KW PSP.

Jubileusz 65-lecia OSP w Leźnie był okazją do wręczenia druhom wyróżnień i odznaczeń.

Statuetki z okazji 65-lecia otrzymali honorowi członkowie OSP w Leźnie: Józef Czapiewski, Brunon Kalkowski, Paweł Litke i Zygmunt Sobisz.

Najbardziej zasłużonym druhom przyznano odznaczenia "Za Zasługi dla Pożarnictwa’’.

Złoty medal przyznano Piotrowi Litke.

Srebrny medal dostał Henryk Okrój.

Brązowe medale otrzymali: Krzysztof Kreft, Tomasz Pellowski i Mariusz Szulc.

Odznaką Wzorowy Strażak wyróżnieni zostali: Hanna Okrój, Radosław Rybakowski i Dominik
Winiarkiewicz.

Odznaką Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej wyróżnieni zostali: Paula Jelińska, Oliwia Petke, Oskar Kloskowski, Szymon Maszota, Łukasz Plichta, Mateusz Plichta i Kornat Rybrant.

Ponadto osobom wyróżnionym wręczono podziękowania i medale. Jubileuszową uroczystość prowadził druh Tomasz Pellowski, sekretarz zarządu OSP w Leźnie.

Historię jednostki przedstawił prezes Krzysztof Kreft. Z zachowanych dokumentów wynika, że OSP w Leźnie powstała w 1953 roku. Dziesięć lat później wpisano ją do rejestru stowarzyszeń i związków. Prezesami jednostki byli: Józef Kremski, Franciszek Rychert, Ryszard Czechowski i Brunon Kalkowski. Od 2016 r. funkcję tę pełni Krzysztof Kreft. 11 maja 2002 roku uhonorowano leźnieńskich strażaków sztandarem oraz przekazano im wóz bojowy po remoncie kapitalnym. Aktualnie strażacy dysponują samochodem technicznym i najnowszym nabytkiem - samochodem ratowniczo - gaśniczym marki Volvo.

Jednostka w tej chwili liczy 53 członków, w tym 8 kobiet oraz trzy drużyny młodzieżowe.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.