ZSP Sierakowice - szkoła przyjazna dla Sprawiedliwego Handlu

sobota, 5 maja 2018 r., 09:35
fot. nadesłane/ZSP Sierakowice

Fair Trade, po polsku Sprawiedliwy Handel, to ruch mający na celu poprawę warunków pracy i zapewnienie godziwej płacy drobnym producentom z krajów rozwijających się. To bardzo szczytna idea, którą chcielibyśmy promować dlatego Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach rozpoczął starania o tytuł "Szkoły Przyjaznej dla Sprawiedliwego Handlu".

Choć placówka dopiero zaczęła starania o uzyskanie tytułu, już spełnia dwa z pięciu kryteriów. W szkole powstała bowiem grupa koordynująca działania, której zadaniem jest  promocja idei Sprawiedliwego Handlu i prowadzenie lokalnej kampanii Szkoła Przyjazna dla Sprawiedliwego Handlu. W skład grupy koordynującej wchodzi sześciu przedstawicieli Rady Pedagogicznej, dyrektor szkoły, przewodniczący samorządu uczniowskiego, szesnastu uczniów i przedstawicielka Rady Rodziców. Grupa stworzyła plan działań, który będzie na bieżąco wdrażany i monitorowany.

Ponadto władze szkoły przyjęły deklarację o zaangażowaniu we wspieranie idei Sprawiedliwego Handlu. Dnia 4 kwietnia 2018 odbyło się uroczyste podpisanie deklaracji poparcia dla Sprawiedliwego Handlu.  Wszyscy interesariusze podpisali dokument podczas spotkania z rodzicami na sali gimnastycznej szkoły. Podpisanie poprzedzała prezentacja przedstawiająca główne założenia idei Sprawiedliwego Handlu przygotowana przez uczniów, którą z zaciekawieniem obejrzeli wszyscy rodzice i członkowie Rady Pedagogicznej. Z treścią deklaracji można zapoznać się na holu szkoły, a prezentacja znajduje się na szkolnej stronie internetowej.

Szkoła zainteresowała się kampanią ze względu na projekt Erasmus+ "European students joining forces on Fair Trade", którego realizację rozpoczęliśmy w listopadzie. Wraz z naszymi partnerami ze szkół z Niemiec, Hiszpanii i Włoch zamierzamy połączyć starania na rzecz promowania idei Sprawiedliwego Handlu. Koordynacja wspólnych działań będzie miała miejsce podczas trzech wyjazdów do szkół partnerskich i wizyty w naszej placówce. W wyjazdach uczestniczyć będzie szesnastu uczniów należących do grupy koordynującej promowanie idei Sprawiedliwego Handlu.

Każdy człowiek zasługuje na uczciwą zapłatę i pracę w godnych warunkach, dlatego warto promować przedsięwzięcia takie jak to oraz zwiększać świadomość konsumentów w zakresie podejmowania etycznych wyborów, dostarczania im informacji o producentach i ich produktach oraz warunkach w jakich powstały. Gorąco zachęcamy do kupna artykułów oznaczonych tym logo.

nadesłane/ZSP Sierakowice

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.