Kartuzy. Gminno-powiatowe obchody święta Konstytucji 3 Maja

czwartek, 3 maja 2018 r., 12:59
fot. MD-Z

Uroczysty przemarsz ulicami miasta, msza święta, złożenie kwiatów, odczytanie preambuły Konstytucji przetłumaczonej na język kaszubski oraz happening patriotyczny na Rynku - tak w Kartuzach wyglądały gminno-powiatowe obchody święta 3 Maja, 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji. Wzięli w nich udział samorządowcy, młodzież szkolna, strażacy oraz przedstawiciele wielu instytucji i organizacji działających na terenie miasta i powiatu.

Obchody rozpoczęto mszą św. w intencji Ojczyzny kościele pw. św. Kazimierza w Kartuzach. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarnych, reprezentacje szkół oraz instytucji działających na terenie powiatu. Po mszy, z orkiestrą na czele i pocztami sztandarowymi wszyscy przemaszerowali pod pomnik Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, gdzie złożono kwiaty. Kilka słów do zebranych skierował burmistrz Mieczysław Gołuński.

- Dla nas katolików 3 Maja jest świętem Najjaśniejszej Maryi Panny Królowej Królowej Polski, ale to również 227 rocznica uchwalenia Konstytucji, najważniejszego dokumentu dla nas Polaków, pierwszego w Europie i drugiego na świecie. Rok później po uchwaleniu Konstytucji biało-czerwone kolory stają się symbolem flagi narodu polskiego. To pod tym biało-czerwonym sztandarem nasi ojcowie walczyli wiele lat o wolność i niepodległość najjaśniejszej Rzeczpospolitej, ponosząc najwyższą ofiarę, ofiarę swojego życia. W tym roku obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości. Polska po latach powróciła na mapy świata. W tym roku nasze miasto obchodzi 95-lecie nadania mu praw miejskich. Od 14 lat jesteśmy w Unii Europejskiej, która mówi o regionach i małych ojczyznach, gdzie warto mówić o swojej kulturze i tożsamości - mówił burmistrz.

Podczas obchodów Elżbieta Kowalewska, prezes kartuskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego odczytała preambułę Konstytucji przetłumaczoną na język kaszubski. To inicjatywa Stowarzyszenia Otwarte Kaszuby, która ma nawiązywać do dewizy Kaszubów "Nie ma Kaszub bez Polonii - a bez Kaszub Polski" i jest wyrazem zarówno troski o rozwój kultury kaszubskiej, jak i patriotyzmu narodowego. Odczyt był częścią projektu, dofinansowanego ze środków powiatu, w ramach którego Konstytucja RP zostanie w całości przetłumaczona na język kaszubski.

Gmina Kartuzy ufundowała również 150 flag, które wręczono uczestnikom obchodów.

Po części oficjalnej uczestnicy obchodów udali się na Rynek, gdzie koncert dała orkiestra dęta kartuskiej Ochotniczej Straży Pożarnej. Tam na wszystkich czekała tradycyjna grochówka.

Na przygotowany z młodzieżą patriotyczny happening zaprosiło po raz kolejny Centrum Inicjatyw Edukacyjnych. Podczas tegorocznej akcji połączono części malowidła, którego autorami jest 244 uczniów ze szkół powiatu kartuskiego. Na Rynku pojawiły się wielkoformatowe wizerunki postaci ważnych dla uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Chętni mogli zrobić sobie zdjęcia na tle malowidła oraz wtopić się w tło obrazu, ubierając malowane mundury, stroje damskie oraz dziecięce z epoki. Odczytano również fragmenty Konstytucji 3 Maja. Uczestnicy obchodów otrzymali przypinki patriotyczne zaprojektowane i wykonane przez uczniów.

W ramach obchodów o godz. 17 w kościele pw. św. Kazimierza odbędzie się koncert zespołu Cappella Gedanensis pod dyrekcją Jacka Brzoznowskiego z udziałem Konstantego Andrzeja Kulki.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.