Kartuzy. Strażacy mszą świętą uczcili dzień św. Floriana

piątek, 4 maja 2018 r., 12:12
fot. MD-Z

4 maja to wyjątkowa data w kalendarzu. To dzień, któremu patronuje św. Florian, opiekun strażaków. Tego dnia świętują zarówno ci zawodowi, jak i ochotnicy. Dla społeczności to okazja, by podziękować im za ofiarność podczas akcji i wierność ideom strażackiej służby. W tym roku oficjalne obchody w Kartuzach zaplanowano na 23 maja, jednak zgodnie z coroczną tradycją strażacy w piątkowy poranek ruszyli do kościoła św. Kazimierza na mszę św.

W piątkowy poranek strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach oraz druhowie z OSP na czele z orkiestrą dętą przemaszerowali do kościoła św. Kazimierza. Mszy św. przewodził ks. Ryszard Różycki, proboszcz parafii i powiatowy kapelan strażaków.

- Chcemy wam dziś podziękować, otaczając modlitwą za gotowość do służby zawodowej i ochotniczej. Wiemy, że wasza służba jest nie tylko poświęceniem, ale jest również niebezpieczna. Za tę gotowość pokonywania wszelkich trudności i spieszenia z pomocą, chcemy podziękować. Ewangelia dziś mówi o miłości bliźniego, wasza służba bez wątpienia jest szczególną formą miłości bliźniego -mówił ks. Ryszard Różycki.

Kapłan w homilii podkreślał, że strażacy to ludzie ciężkiej pracy, dobrego serca odwagi.

- Doskonale wiemy, że dziś strażakom zawodowym dokłada się z dnia na dzień dodatkowych zadań. Wy nie zrażając się tym wszystkim, przyjmujecie je i ruszacie z pomocą w różnych nieszczęściach. Możemy się od Was uczyć takiej dyspozycyjności, dobroci serca i gorliwości. Od strażaków tutaj na Kaszubach możemy się uczyć również wierności Bogu i drugiemu człowiekowi. Pamiętajcie, że wasza otwartość na Pana Boga jest gwarantem tego, że wasza służba będzie jak najlepszej jakości. Chcielibyśmy, by ta gotowość do działania była jak najlepsza, dlatego dzisiaj i każdego 4 maja zapraszamy was do kościoła, bo chcemy wam modlitwą podziękować. Na Kaszubach nie ma piękniejszej formy składania życzeń niż modlitwa - podkreślał.

Życzenia i podziękowania strażakom złożył burmistrz Mieczysław Gołuński.

- Święto strażaków wpisuje się bardzo w święto 3 Maja, bo nikt mocniej jak strażacy mówi o miłości do Boga i Ojczyzny. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim druhom ochotnikom i strażakom zawodowym. W szczególny sposób dziękuję wszystkim emerytom i rodzinom strażaków, bo wy również zasługujecie na wielką wdzięczność św. Floriana. Wy przygotowujecie swoje dzieci i mężów do tej służby drugiemu człowiekowi. Życzę miłego świętowania św. Floriana. Niech patron pilnuje was, byście z każdej akcji wracali cali i zdrowi - podkreślał.

Powiatowe obchody Dnia Strażaka i oficjalne uroczystości zaplanowano na 23 maja.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.