Prestiżowa nagroda dla powiatu kartuskiego

sobota, 5 maja 2018 r., 14:34
fot. nadesłane/zbiory Związku Powiatów Polskich

Powiat kartuski został doceniony za swoje działania i pracę w 2017 roku na arenie ogólnopolskiej. Zdobył pierwsze miejsce w rankingu powiatów, który od kilkunastu lat prowadzi Związek Powiatów Polskich. Statuetkę starosta Janina Kwiecień odebrała podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich, które odbyło się w kwietniu.

Powiat kartuski od lat plasował się w czołówce rankingu, jednak pierwsze miejsce w rankingu udało się zająć po raz pierwszy. Równorzędną lokatę zdobył powiat kielecki, który uzyskał w rankingu taką samą liczbę punktów.

- Ogólnopolski Ranking Powiatów i Gmin prowadzony przez Związek Powiatów Polskich oparty jest na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Ranking jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line. Zwycięstwo danego samorządu wiąże się z przyznaniem tytułu "Dobry Polski Samorząd" - informują twórcy rankingu.

Ranking prowadzony jest w podziale na sześć jednostek samorządu. W klasyfikacji ujęto powiaty do 60 tys. mieszkańców, powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców, powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców, miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

Eksperci ZPP oceniając poszczególne samorządy biorą pod uwagę szereg różnych kryteriów, które podzielono na dziesięć grup tematycznych. Ujęto w nich m.in. działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, rozwój społeczeństwa informacyjnego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.

Kolejność na liście wyróżnionych uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz od zrealizowanych działań w danym roku.

- Ranking jest aktualizowany na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line i trwa na okrągło - przez cały rok. Oddaje też rzeczywistość z tego względu, że w praktyce uczestnikami rankingu są całe wspólnoty samorządowe i lokalne - wyjaśnia Starostwo Powiatowe w Kartuzach.

Jak informuje starostwo, mieszkańcy mogą wnieść własny wkład w wynik osiągany przez swoją gminę lub powiat. Mogą to uczynić zgłaszając zrealizowane przez siebie prywatne ekologiczne instalacje odnawialnych źródeł energii np. słonecznej, geotermalnej, wodnej, ale także energii wiatru, otoczenia i biomasy. Po weryfikacji regulaminowej są one zgłaszane do oceny eksperckiej w ramach rankingu ZPP.

Lider rankingu otrzymuje także prestiżowy tytuł: "Dobry Polski Samorząd".


Wyniki w kategorii powiatów powyżej 120 tys. mieszkańców:

1. Powiat Kartuski ex aequo Powiat Kielecki - honorowe tytuły Dobry Polski Samorząd 2017 - 65.260 punktów
2. Powiat Cieszyński - 64.415 punktów
3. Powiat Wodzisławski - 54.135 punktów
4. Powiat Myślenicki - 53.085 punktów
5. Powiat Poznański - 53.042 punktów
6. Powiat Żywiecki - 43.110 punktów
7. Powiat Starogardzki - 41.730 punktów
8. Powiat Bielski (woj. śląskie) - 41.380 punktów
9. Powiat Wejherowski - 40.105 punktów
10. Powiat Chrzanowski - 38.790 punktów

Oprac. MD-Z
Info:Starostwo powiatowe w Kartuzach

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.