Członkinie KGW z Tuchomia na Festiwalu Kultury Kaszubskiej w Oględowie

poniedziałek, 7 maja 2018 r., 22:09
fot. nadesłane

Panie z tuchomskiego koła gospodyń zostały zaproszone do Oględowa (woj. świętokrzyskie), by tam promować kuchnie i tradycje kaszubskie. Pomysłodawczynią festiwalu była Justyna Lis wiceprzewodnicząca KGW z Oględowa. Podczas dwudniowego festiwalu, który odbywał się od 2 do 4 maja br., był czas m. in. na wspólną wycieczkę oraz na warsztaty kulinarne, podczas których panie z tuchomskiego KGW zdradzały tajniki kaszubskiej kuchni.

Wiceprzewodnicząca Justyna Lis już wcześniej zakochała się w muzyce akordeonowej. Pobiera lekcje gry na tym instrumencie u Ryszarda Borysionka, nauczyciela Państwowej Szkoły Muzycznej w Wejherowie i tak zrodził się pomysł, by w Świętokrzyskim zaprezentować muzykę i kuchnie kaszubską.

Do Oględowa przyjechały przedstawicielki KGW Tuchom: Barbara Klawikowska, Ewa Grot, Wanda Ślugajska oraz wspierający Tadeusz Klawikowski, a także Artystyczne Duo Kaszubskie w składzie Tomasz Fopke i Ryszard Borysionek.

Pierwszy dzień delegacja z Kaszub wraz z paniami z Oględowa udali się na wspólną wycieczkę po świętokrzyskich zakątkach. Zwiedzano Szydłów, niewielką miejscowość otoczoną niemal z każdej strony murem obronnym, będącym pozostałością po zamku wzniesionym w XIV w oraz Kurozwęki z robiącym wielkie wrażenie zespołem pałacowym i hodowlą bizonów amerykańskich.

Po zwiedzaniu wszyscy udali się do Urzędu Miasta i Gminy w Staszowie, na spotkanie z burmistrzem Leszkiem Kopeć oraz wiceburmistrz Ewą Kondek. Delegacje wymieniły się tam upominkami i po krótkiej rozmowie udano się na obiad.

Kolejnego dnia kaszubska delegacja udała się do oględowskiej kaplicy i tam podczas mszy świętej odśpiewano Kaszebsko Królewo. Odśpiewana pieśń wywarła bardzo duże wrażenie na mieszkańcach, po zakończonej mszy wiele osób mówiło, że bardzo się wzruszyli, słysząc taką muzykę.

Ostatniego dnia odbyły się warsztaty kulinarne, podczas których panie z tuchomskiego KGW zdradzały tajniki kaszubskiej kuchni. Razem z oględowskim KGW, ugotowały zupę kartoflaną, zrobiono sałatkę ze śledziem oraz faworki drożdżowe. Przygotowane posiłki serwowano mieszkańcom podczas festiwalu.

Przed poczęstunkiem oczywiście odbyła się część artystyczna, podczas której dzięki muzyce wykonanej przez Artystyczne Duo Tomasz Fopke i Ryszard Borysionek, mogliśmy szybko przenosić się w klimaty z różnych miejsc na świecie. Mieszkańcy mogli również zapoznać się z ludowym instrumentem kaszubskim, diabelskie skrzypce, na których grał Mateusz Fopke. Na scenie pojawiły się także kaszubskie nuty, a publiczność mogła zażyć kaszubskiej tabaki, którą częstował Tadeusz Klawikowski.

Miłą niespodzianką dla naszej delegacji było nadanie godności członka honorowego, przyznane za wybitne zasługi na rzecz rozwoju kulturalnego wsi Oględów prze KGW Oględów.

Wszystko co dobre szybko się kończy, wizyta w świętokrzyskim dobiegła końca, ale mamy nadzieję, że smaki i muzyka kaszubska jeszcze długo zostanie w pamięci mieszkańców.

nadesłane/KGW Tuchom

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.