Działalność bukmacherska - od historii do ostatnich zmian w prawie

wtorek, 8 maja 2018 r., 10:30
fot. nadesłane

Ludzie uwielbiają się zakładać. Dotyczy to nie tylko zakładów sportowych, a zakładają się nie tylko dorośli. Wszyscy przecież pamiętamy chyba jak często słyszeliśmy, albo sami mówiliśmy w szkole podstawowej "ej, zakład że...". Niektórzy jednak dość szybko kończę swoją historię z zakładaniem się, inni natomiast niekoniecznie... Jak jednak w praktyce wygląda zakładanie się "na poważnie"?

100 lat historii

Choć różne formy zorganizowanych zakładów istniały dużo wcześniej, to uważa się, że pierwszy punkt bukmacherski (nazwany Littlewood Football Pool), przynajmniej w takim rozumieniu, jakie występuje dzisiaj, otworzył w 1922 roku Brytyjczyk, Sir John Moores. Już rok później Moores wraz z 2 wspólnikami zainwestował w maszynę drukarską, na której drukowane były kupony do obstawiania, a ich dystrybucją zajmowali się młodzi chłopcy, dorabiający w ten sposób do kieszonkowego. Zyski z przedsięwzięcia nie były jednak tak duże, jak wspólnicy by sobie tego życzyli, więc zaproponowali zamknięcie tego interesu. Stało się jednak inaczej, gdyż Moores wykupił udziały wspólników i odtąd samodzielnie zaczął rozwijać swoją działalność. W ciągu 10 lat od rozpoczęcia swojego przedsięwzięcia Moores stał się milionerem, a w 1960 roku zrezygnował z zarządzania przedsiębiorstwem i został prezesem klubu piłkarskiego Everton. John Moores zmarł 25 września 1993, przeżywszy prawie 100 lat i zostawiając po sobie sporą fortunę.

Zakłady bukmacherskie w Polsce

W Polsce przez wiele lat główną dyscypliną sportową, z jaką kojarzyły się zakłady i działalność bukmacherska, były wyścigi konne. Ma to zresztą też bogatą historię, gdyż już w 1777 roku, odbył się pierwszy wyścig konny w Polsce, który zainicjowany został z powodu zakładu. To jednak dopiero rozwój Służewca upowszechnił zarówno wyścigi konne, jak i element w rywalizacji sportowej wykorzystujący zakłady. Pierwsze regularne wyścigi zostały zorganizowane przez Towarzystwo Wyścigów Konnych i Wystawy Zwierząt Gospodarskich w Królestwie Polskim już w 1841 roku. Obecnie jednak sława Służewca przycichła, a Polacy znacznie częściej i chętniej zakładają się o wyniki bardziej popularnych dyscyplin sportowych, w szczególności piłki nożnej.

Zmiany w prawie

Działalność bukmacherska przez długie lata była dość luźno regulowana w warstwie prawa. Istotnym elementem normalizującym ten stan była ustawa z dnia 19 listopada 2009 o grach hazardowych. To tam pojawiły się zapisy dotyczące powszechnie rozumianej działalności bukmacherskiej - zdefiniowano tam między innymi, że "Zakładami wzajemnymi są zakłady o wygrane pieniężne lub rzeczowe, polegające na odgadywaniu: (...) zaistnienia różnych zdarzeń, w tym zdarzeń wirtualnych, w których uczestnicy wpłacają stawki, a wysokość wygranych zależy od umówionego, między przyjmującym zakład a wpłacającym stawkę, stosunku wpłaty do wygranej - bukmacherstwo". Później następowały nowelizacje tej ustawy, z czego ostatnią jest nowelizacja podpisana przez prezydenta Dudę 28 grudnia 2016 roku, a w wyniku której zablokowane zostały wszystkie strony internetowe bukmacherów działających na terenie Polski nielegalnie. Tym samym, legalnie za pośrednictwem sieci Internet może działać już tylko legalny bukmacher, czyli 8 firm, wymienionych na stronach Ministerstwa Finansów: http://www.finanse.mf.gov.pl/inne-podatki/podatek-od-gier/gry-hazardowe-przez-internet:.

Zawsze należy pamiętać o tym, że każda forma hazardu także legalne zakłady bukmacherskie wiąże się z ryzykiem. Można stracić część lub całość środków pieniężnych. Problemem może także być patologiczne uzależnienie od hazardu. Gra w zakładach bukmacherskich, które nie posiadają stosownej licencji w Polsce jest prawnie zabroniona. Artykuł przygotował serwis: https://bukmacher-legalny.pl

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.