Chwaszczyno. Dzień Bibliotekarza i Bibliotek po raz pierwszy w nowej siedzibie

wtorek, 8 maja 2018 r., 11:11
Od lewej: Maria Machalińska i Jolanta Kielińska, szefowa biblioteki Od lewej: Maria Machalińska i Jolanta Kielińska, szefowa biblioteki fot. Longina Templin

W tym roku będzie on wyjątkowy, gdyż Chwaszczyno doczekało się wreszcie biblioteki z prawdziwego zdarzenia. Od powstania w 1950 roku pierwszej biblioteki, placówka przeżyła pięć przeprowadzek i zawsze mieściła się w wynajętych pomieszczeniach. W tej chwili jako filia Biblioteki Samorządowej w Żukowie znalazła swoje miejsce w nowo otwartej Strefie Kultury.

Maria Machalińska ma za sobą 23 lata pracy w chwaszczyńskiej bibliotece. Chociaż od niespełna trzech lat jest już na emeryturze, często gości w bibliotece. s

- Przez te ponad 20 lat przeżyłam dwie przeprowadzki. Jedna biblioteka, która mieściła się w budynku po dawnej plebanii, miała do dyspozycji około 100 metrów kwadratowych. Po 12 latach, po kolejnej przeprowadzce, siedziba mieściła się... w 48 metrach kwadratowych. Był bardzo wielki ścisk. Dojście czytelnika do książek był ograniczony. W tych warunkach budujące był to, że gmina nigdy nie skąpiła pieniędzy na nowości. Zawsze też znajdowali się chętni, którzy przynosili książki nowe, poczytne. Niestety, czytelnictwo spadło z racji lokalizacji na gorszą, bo biblioteka znajdowała się dalej od centrum wsi - wspomina Maria Machalińska.

W kręgu zainteresowań czytelniczych pani Marii jest literatura fachowa, ale kobieca, jak również książki obyczajowe i biografie. Chętnie odwiedza nową placówkę, która jest bardzo zachęcająca.

W tej chwili biblioteką zawiaduje Jolanta Kielińska. - Pracę w bibliotece rozpoczęłam w czerwcu 2000 roku pod okiem Danuty Trawickiej, długoletniej dyrektorki Biblioteki Samorządowej w Żukowie. W tej placówce zdobywałam swoje pierwsze szlify zawodowe. Od 2015 roku sprawuję pieczę nad chwaszczyńską placówką. Dlaczego związałam swoje życie zawodowe z biblioteką? Od zawsze uwielbiałam czytać. Jako mieszkanka Tuchomia zawsze korzystałam z biblioteki w Chwaszczynie, bo tu chodziłam do szkoły - wyznaje nasza rozmówczyni.

Obie panie nie zgadzają się z twierdzeniem, że w dobie Internetu biblioteki nie mają przyszłości. Twierdzą, że te proroctwa są mocno przesadzone.

- Uważam, że biblioteki były, są i będą. I czytelnicy też będą. Starszy czytelnik, woli wziąć książkę do ręki, kartkować, a nie szukać informacji w Internecie. Dzisiejsi młodzi, gdy się zestarzeją, będą mieli podobny stosunek do czytelnictwa z książką w ręku - przekonuje Maria Machalińska.

Jolanta Kielińska wskazuje na znajdujący się w bibliotece kącik dla dzieci. Rodzice przychodzący z dziećmi, zachęcają tam swoich milusińskich do czytania.

- Przypuszczam, że nawyki od najmłodszych lat, będą owocować w dorosłości. Akcja z książką na start, w której bierzemy udział, jest dobrym tego przykładem i wzorem - uważa szefowa biblioteki.

Czytelnicy Krystyna i Ryszard Pilichowscy przez minione dwa lata korzystali jeszcze ze "starej" chwaszczyńskiej biblioteki. Teraz zachwycają się nowym miejscem.

- W nowej siedzibie jest wspaniale. Łatwo wszystko znaleźć i swobodnie można przejść pomiędzy półkami. Jest gdzie usiąść i przejrzeć książki. Chce się tu przychodzić. W poprzednim lokum było jak w szopie. Czytać lubię kryminały i książki historyczne. Dzisiaj wraz z mężem zaopatrzyliśmy się w 11 książek. Chyba na miesiąc nam starczy. Potrafię przez dwie noce przeczytać jedną książkę, jeżeli jest interesująca - wyznała Krystyna Pilichowska.

- Nowe miejsce biblioteki jest godne tego określenia, że jest to Strefa Kultury. Preferuję książki tematycznie związane z okresem wojennym, literaturę obozową, wspomnienia Sybiraków i tych dotyczących Kresów - dodał Ryszard Pilichowski.

W działającej Strefie Kultury odbyło się już pierwsze spotkanie autorskie z Marleną Popławską - Marek, autorką Wyprawy na maksa i Mandarynka Grażynka.

Co jest w tej chwili na czytelniczym topie? Kryminały polskich autorów - Remigiusza Mroza i Katarzyny Bondy. Wśród autorów literatury obyczajowej prym wiodą - Krystyna Mirek, Katarzyna Michalak i Agnieszka Krawczyk. Wśród autorów thrillerów psychologicznych największym wzięciem cieszą się - Rachel Abbott i Angela Marsons. Nadal chętnie czytanymi pisarzami są - Harlan Coben, Nicholas Sparks i Santa Montefiore.

Biblioteka ma w tej chwili 360 czytelników. Najliczniejsza jest grupa dzieci i młodzieży uczącej się - 193 osoby. Księgozbiór chwaszczyńskiej biblioteki na koniec 2017 r. liczył 6723 woluminów. W tym też roku zakupiono 422 książek. Również czytelnicy przynoszą jako dary nowości wydawnicze.

W czasie przeprowadzki biblioteka była nieczynna przez dwa miesiące. "Straty" nadrabia z nawiązką, bo w nowej siedzibie stan czytelnictwa jest już taki jak na koniec lipca ubiegłego roku. Jeżeli w takim tempie będzie przybywało czytelników, być może w tym roku padnie rekord.

- Obecna lokalizacja biblioteki, m. in. bliskość szkoły i ośrodka zdrowia, na pewno przyczyni się do wzrostu odwiedzin - uważa Jolanta Kielińska, szefowa placówki.

Co roku 8 maja obchodzony jest ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Zainicjowany został przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.