W żukowskiej gminie ruszył Rowerowy Maj

wtorek, 8 maja 2018 r., 14:34
fot. Longina Templin

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Heweliusza zainaugurowała sportowe wydarzenie w poniedziałkowe przedpołudnie. W tym dniu uczniowie, nauczyciele i pracownicy administracji przyjechali do szkoły na rowerach. Właściciele udekorowali swoje pojazdy, bo dzięki temu mogą wziąć udział w plebiscycie na najpiękniejszy rower. Wszystkim uczestnikom zrobiono wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Żukowska gmina po raz pierwszy przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Rowerowy Maj w ubiegłym roku. Wówczas udział wzięło sześć szkół podstawowych. W tym roku jest ich o cztery więcej. Debiutantką w tym wydarzeniu jest m.in. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Heweliusza.

- W naszej szkole akcja organizowana jest po raz pierwszy. W ubiegłym roku nie mogliśmy brać w niej udziału, ponieważ byliśmy publicznym gimnazjum. W tej chwili jesteśmy szkołą podstawową i dlatego przyłączyliśmy się do akcji, w której biorą udział nasze klasy szkoły podstawnej, czyli zerówki, klasy pierwsze i siódme - wyjaśniła Mirosława Żołna, dyrektorka Szkoła Podstawowa nr 2.

W pierwszym dniu akcji dla uczniów oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych przygotowano pogadankę na temat zasad bezpieczeństwa i korzyści płynących z jazdy na rowerze. Wioleta Krause, wychowawczyni klasy 0a, znana ze swoich rowerowych akcji charytatywnych m. in. dla Milenki, swoim podopiecznym wyjaśniała, że taką pasją jaką ma, można uczynić wiele dobrego dla innych.

Ona też zaprojektowała koszulkę propagującą akcję. Nauczyciele i rodzice dzieci mogą ją wypożyczać na swoje prywatne majowe eskapady. Jeżeli będą mieli ochotę, mogą do niej - jako do koordynatorki - przysyłać zdjęcia bądź umieszczać na Facebook’u. Zaplanowała też konkurs fotograficzny "Z Heweliuszem za pan brat - mama, tata i każdy szkrab".

Od poniedziałku w szkole pojawiła się dużych rozmiarów "rowerowa" ramka, w której uczniowie mogą robić sobie pamiątkowe zdjęcia. Najbardziej aktywni uczestnicy akcji swoje zdjęcia mogą umieszczać na stronie wydarzenia na Facebook’u "Z Heweliuszem rowerem ruszę".

- Jestem zaszczycona, że to właśnie mnie została powierzona funkcja koordynatora Rowerowego Maja w naszej szkole. Na spotkaniu informacyjnym z klasami siódmymi powiedziałam uczniom, że to nasza wspólna sprawa. Chce być wiarygodna w tym, co robię, więc nie tylko ich zachęcam do jak największej liczby przejazdów, ale sama obiecałam sobie, że w maju codziennie będę w pracy rowerem, niezależnie od warunków atmosferycznych. Jest początek maja, a ja już mam na koncie w tym miesiącu około 400 km, to moim zdaniem dobry start. Nawet gdybym w ten sposób miała zmotywować jednego ucznia, to warto - powiedziała nam Wioleta Krause.

Na uczestników tegorocznej edycji Rowerowego Maja czekają upominki i nagrody specjalne. Trzy najlepsze szkoły otrzymają nagrodę pieniężną od burmistrza żukowskiej gminy.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.