Święto pielęgniarek i położnych w Kartuzach

wtorek, 8 maja 2018 r., 19:43
fot. MD-Z

Przyjmują na świat nowe życie, otaczają pacjentów troską i opieką. Ich wrażliwość i empatia pomaga pacjentom wrócić do zdrowia, daje ulgę cierpiącym i otuchę rodzinom chorych. Pielęgniarki i położne, bo o nich mowa, mają niezwykle trudną i wymagającą pracę. W maju jest okazja, by podziękować im za profesjonalizm, pomoc i opiekę. We wtorek w Kartuzach odbyły się uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej.

8 maja świętujemy Międzynarodowy Dzień Położnej, natomiast 12 maja Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki. Od wielu lat w powiecie kartuskim z okazji tego święta odbywa się uroczyste spotkanie. W uroczystości, która we wtorek odbyła się Kaszubskim Inkubatorze Przedsiębiorczości wzięły udział pielęgniarki i położne z kartuskiego szpitala, przychodni POZ, DPS-ów, a także innych placówek medycznych, które działają na terenie powiatu kartuskiego. Przybyli na nią również wicestarosta Bogdan Łapa oraz Paweł Witkowski, prezes Powiatowego Centrum Zdrowia.

- Dla mnie to jest niezwykła uroczystość ponieważ bardzo doceniam państwa pracę i wiem, pracując 30 lat w służbie zdrowia, jaka jest ona ciężka, niewdzięczna i niedoceniana. Chciałbym, by to się zmieniło i będę czynić wszystko, by zmienić to, jak państwa zawód jest postrzegany i wynagradzany, bo to podstawa - podkreślał na początku spotkania Paweł Witkowski.

Na trudy obu profesji zwrócił również uwagę wicestarosta Bogdan Łapa.

- Jako potencjalni pacjenci szpitala czy przychodni zdajemy sobie sprawę, że to bardzo trudny zawód. To zawód dla wybranych osób, które muszą czuć chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, bo wiemy, że bez wrażliwości, fachowości i empatii trudno mówić o ratowaniu czy wspieraniu chorego. Wiemy, że położne i pielęgniarki biorą udział w zamkniętym cyklu naszego życia. Panie opiekujecie się pacjentami, wspomagacie lekarzy w służbie leczenia i pomocy choremu. Panie na bieżąco rozmawiacie z pacjentami, często osobami cierpiącymi. Oni mając nadzieję i zaufanie mogą łagodniej przejść przez to cierpienie - mówił Bogdan Łapa.

- Dziękuję za tą wielką pracę wykonaną na rzecz ogólnie pojętej służby zdrowia w naszym powiecie. Liczymy na dalszą cierpliwość. Mam nadzieję, że płaca będzie adekwatna do pracy, jaką wykonujecie - dodał.

Kilka słów do zebranych skierowała również Ewa Bogdańska-Bóll, pielęgniarka naczelna w Powiatowym Centrum Zdrowia w Kartuzach, jedna z organizatorek spotkania.

- To położna przyjmuje nowe życie i razem z pielęgniarką sprawuje opiekę przez życie młodzieńcze, dorosłe, późną starość, a właściwie do śmierci. Niech ten dzień będzie dniem szczególnym. Staram się objąć płaszczem opieki i wsparcia nie tylko pielęgniarki pracujące w Powiatowym Centrum Zdrowia w Kartuzach, ale również myślę też o tych, które pracują w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Sama kiedyś pracowałam w POZ, wiem, że ta praca jest ciężka, a pielęgniarki muszą wykazać się w niej dużą kreatywnością i wiedzą, sama często podejmować decyzje. Nam w szpitalu jest trochę łatwiej, bo pracujemy w zespole terapeutycznym, w którym są lekarze, diagności laboratoryjni, rentgenowscy i wszystkie inne zawody pomocnicze, opiekunki medyczne, którzy wspierają nas w świadczeniu procedur zdrowotnych na rzecz pacjenta - podkreślała Ewa Bogdańska - Bóll.

Jak przypomniała, 21 lat temu w szpitalu w Kartuzach było 107 etatów pielęgniarskich i 29 położnych. Dziś na umowę o pracę zatrudnione są 132 pielęgniarki, natomiast 15 na umowy cywilno-prawne oraz 27 położnych na umowę o pracę i jedenaście na umowy cywilno-prawne.

- Praca pielęgniarki i położnej jest ciężka, ale też zmienia się, pojawiają się ułatwienia. 40 lat temu gotowało się strzykawki, wszystko się pakowało. Teraz mamy sprzęt jednorazowy. Musimy jednak bardziej dbać o dokumentację, zapewnienie bezpieczeństwa pacjentowi - zaznaczała Pielęgniarka Naczelna PCZ.

Spotkanie było okazją do poruszenia kwestii istotnych dla przyszłości zawodu pielęgniarki i położnej. Ogromnym problemem jest brak położnych i pielęgniarek na rynku pracy. Jak podkreślali organizatorzy, spotkania dotknie on całego polskiego społeczeństwa, które starzeje się w zastraszającym tempie.

- Statystyki i realia mówią jedno: za chwilę gros pracowników otrzyma uprawnienia emerytalne. Rozmawiam ze środowiskiem pielęgniarek i położnych i wiem, że dzień emerytury jest dniem wyczekiwanym ze względu na to, że w pracy tej jest coraz więcej zadań i wymagań, a to powinno wiązać się z odpowiednim wynagrodzeniem - podkreślała Anna Czarnecka, przewodnicząca ORPiP.

- Bardzo trudno jest pozyskać kadrę pielęgniarską, aczkolwiek wydajemy bardzo dużo praw do wykonywania zawodu. Największym problemem nie jest brak chętnych do kształcenia się, bo jest ich mnóstwo. Na jedno miejsce na studiach jest ośmioro chętnych. Wykształcenie nie gwarantuje, że będą pracować w Polsce, bo za granicą mają bardzo atrakcyjne wynagrodzenia. Dlatego też coraz więcej panów decyduje się na pracę w tym zawodzie - dodała.

- Granica średniej wieku pielęgniarki przesunęła się dramatycznie. To jest 50+. Za chwilę albo wszyscy będziemy pracowali na emeryturze albo państwa zabraknie, a wtedy zabraknie szpitala - mówił z kolei prezes szpitala.

- Usilnie pracujemy z całą administracją szpitala nad tym, by regulamin wynagradzania był sprawiedliwy i godny - podkreślał.

Podczas obchodów wręczono odznaczenia i dyplomy uznania za wzorcową i wieloletnią pracę w ochronie zdrowia.

Złotymi Czepkami uhonorowano:

- Genowefę Gruchałę - NZOZ Vit - MEDIC Kartuzy - pielęgniarka z opieki długoterminowej domowej-33 lata pracy
- Marzenę Bir - Kaszubskie Centrum Medyczne w Sierakowicach - pielęgniarka rodzinna 30 lat pracy
- Hannę Hoffmann-Rychert - PCZ - Kartuzy - pielęgniarka epidemiologiczna 29 lat pracy

Dyplomy uznania za długoletnią i wzorową prace w Ochronie Zdrowia otrzymały:

Bernadetta Miotk - Kaszubskie Centrum Medyczne w Sierakowicach - pielęgniarka koordynująca w KCM. w Sierakowicach, 30 lat pracy
Halina Szwichtenberg - Kaszubskie Centrum Medyczne w Sierakowicach, pielęgniarka poradni dziecięcej, 41 lat pracy
Anita Trapkowska - NZOZ Vit - MEDIC Kartuzy - pielęgniarka z opieki długoterminowej domowej, 34 lata pracy
Dorota Sela - NZOZ Vit - MEDIC Kartuzy, pielęgniarka z opieki długoterminowej domowej, 33 lata pracy
Jolanta Lewna - GOZ w Chmielnie - pielęgniarka poradni dziecięcej, 34 lata pracy
Henryka Kanka - G. O.Z. w Chmielnie, pielęgniarka rodzinna, 33 lata pracy
Katarzyna Stencel - NZOZ Marta i Remigiusz Kostrzewscy w Sulęczynie, pielęgniarka rodzinna, 20 lat pracy
Janina Kolka - Indywidualna. Praktyka Pielęgniarska z NZOZ KASZUBY, pielęgniarka z POZ, 29 lat pracy
Iwona Puzdrowska - PCZ w Kartuzach, pielęgniarka z oddziału interny A, 30 lat pracy
Brygida Hirsz - PCZ w Kartuzach, pielęgniarka z oddziału interny A, 30 lat pracy
Mirosława Kustusz - PCZ w Kartuzach, pielęgniarka z oddziału interny A, 37 lat pracy
Renata Rompa - PCZ w Kartuzach, pielęgniarka z oddziału interny B, 20 lat pracy
Małgorzata Wlazińska - PCZ w Kartuzach, pielęgniarka z oddziału interny B, 29 lat pracy
Mirosława Bera - PCZ w Kartuzach, pielęgniarka z SOR , 38 lat pracy
Barbara Leszkowska - PCZ w Kartuzach, pielęgniarka z SOR, 30 lat pracy
Krystyna Hoffmann PCZ w Kartuzach, pielęgniarka z SOR, 29 lat pracy

Obchody zorganizowali Samorząd Zawodowy Pielęgniarek i Położnych - na czele z przewodniczącą ORPiP Anną Czarnecką, starosta kartuski Janina Kwiecień oraz Paweł Witkowski, prezes PCZ w Kartuzach wraz z Naczelną Pielęgniarką PCZ - Ewą Bogdańską - Bóll.

Uczestniczki spotkania podziękowały organizatorom, kierując szczególne słowa uznania do Anny Czarneckiej i Ewy Bogdańskiej Bóll.

- Podejmowane inicjatywy i zaangażowanie, z jakim panie realizują wyzwania na rzecz rozwoju i promocji naszych zawodów są działaniami, które integrują wszystkie położne i pielęgniarki powiatu kartuskiego, a społeczeństwu pokazują, że brak pielęgniarki i położnej w zespołach terapeutycznych, to brak poczucia bezpieczeństwa zdrowia i życia pacjentów i ich rodzin. Dziękujemy paniom za promowanie naszej fachowości i samodzielności w świadczeniu procedur położniczo-pielęgniarskich pacjentom od narodzin aż do śmierci - podkreślała w imieniu uczestniczek spotkania Katarzyna Stencel.

Magdalena Damps-Zdrojewska

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.